Sık Görülen Hastalıklar Allerjik Hastalıklar

Sık Görülen Hastalıklar Allerjik Hastalıklar

Sık Görülen Hastalıklar Allerjik Hastalıklar

Seasonal Allerjik rinit (SAR=saman nezlesi), çocuk ve erişkinlerin % 10-15'ini etkileyen sık görülen bir durumdur. Saman nezlesi olarak bilinen en belirgin formu, mevsimsel olarak, genellikle sonbahar ve ilkbaharda, bazı polenlere yanıt olarak gelişir. Tipik olarak burun tıkanıklığı, burun akıntısı, hapşırık ve burun kaşıntısı belirtileri vardır. Kaşıntı, kızarıklık ve sulanma gibi göz belirtileri (allerjik konjunktivit) sıklıkla mevsimsel allerjik rinite eşlik eder.
Perennial Allerjik rinit (PAR) denilen bir ikinci tip ise ev tozı akarı ve hayvan deri-tüy döküntüleri gibi ev içi allerjenlerinden bir veya daha fazlasına yanıt olarak tüm yıl boyunca görülür. Mevsimsel tipe göre daha az dramatik olmasına rağmen, bu durum sıklıkla süregen şiddetli burun tıkanıklığına yol açar.
Her iki allerjik rinit formu da, sıklıkla, burun ve sinüslerin ikincil enfeksiyonlarıyla daha karmaşık hale gelir.
Astma(Bronşial astma = BA) Toplumun yaklaşık % 5 ile 10 unda görülür.
Nefes darlığı, hırıltılı solunum, öksürük atakları, göğüste darlık ve sıkışıklık hissi gibi belirtilerle seyreden, havayollarının müzmin bir hastalığıdır. Allerjenler, enfeksiyon, egzersiz, soğuk hava ve sigara dumanı gibi tetikleyici ajanlar solunum yollarında kas spazmı, şişme ve aşırı mukus üretimine neden olarak hastalığın belirti ve bulgularının oluşmasını sağlar. Her öksürük, hırıltılı solunum ve solunum sıkıntısı astma değildir. Ayrıca, her astma allerjik değildir.
Diğer allerjik hastalıklar arasında,
Atopik dermatit
Gıda allerjileri
Venom (arı-böcek zehirleri) allerjisi ve
İlaç allerjileri sayılabilir.
Bu durumların her birinde, daha önceden duyarlanmış bireyde özgül bir allerjenle oluşmuş gerçek allerjik reaksiyonlar söz konusudur. altin_kurallar2
Author Avatar

About Author

1976 Estel doğumluyum. 1994 yılında orta öğretimimi Kadıköy Anadolu Lisesi’ nde,Tıp eğitimimi 2002 yılında Uludağ Üniversitesi Tıp Fakültesi’ nde tamamladım. 2002 yılında Tıpta Uzmanlık(TUS) sınavını Türkiye derecesi ile kazanıp ,İstanbul Beyoğlu Göz Araştırma Hastanesi’ nde Prof.Dr.Ömer Faruk YILMAZ ve Prof.Dr.Ziya Kapran’ın asistanı olarak ihtisasımı tamamladım.2008 yılında uzman doktor oldum, aynı yıl Kızıltepe Devlet Hastanesinde mecburi hizmeti yaptım. çeşitli özel hastanelerde uzman doktor ve başhekim pozisyonlarında çalıştım.Halen okuloplasti,şaşılık, refraktif cerrahi , ön segment (katarakt-keratoplasti) alanlarında cerrahi önplanda çalışmaları sürdürüyorum. 1998 yılında Türkiyenin ilk ücretsiz sağlık hizmeti sunan vede ilk sağlık sitesi olan hastarehberi.com u kurdum . 2002 senesinde sağlık turizmi alanında Türkiyede ilk defa grup halinde excimer lazerle göz ameliyatları için avrupadan hastaların getirilmesini ülkemize kazandırdım . Dünyada ilk defa uygulanan acufocus yöntemiyle yakın görme ameliyatlarının ve göz içine implantla yerleştirilen göz tansiyonu implantlarını ülkemize kazandırdım ve dünyada ilk defa Amerikalılarla birlikte uygulanmasını sağladım. Yuzbinlerce sağlık sorusunu karşılıksız cevaplandırdım.İngilizce ve Almanca yabancı dillerim vardır.Evliyim.

Yorum Ekle