Sivilce izlerine yaklaşım ve tedavi yolları

  1. Anasayfa
  2. Cilt Hastalıkları
  3. Sivilce izlerine yaklaşım ve tedavi yolları
Sivilce izlerine yaklaşım ve tedavi yolları

Sivilce izlerine yaklaşım ve tedavi yolları

sivilce izleri

 

Sivilce (akne vulgaris) çok yaygın bir sorundur, bıraktığı izler ise korkulu rüyalara dönüşebilir. Sivilce izlerinin tedavisinden önce sivilcelerin mutlaka bir dermatolog tarafından görülmesi ve uygun tedavinin başlanması gerekir. Sivilceli ciltler genellikle yağlı ciltlerdir. Günümüzde çok sayıda alternatifi olan anti-akne, anti-sebore temizleyicileden biri ile cildin temel ihtiyacı olan temizliği yapılmalı ve böylece akneye meyil ortadan kalkmalıdır. Önemli bir konu da aslında güzellik için kullanılan bazı kozmetiklerin akne yapabileceğidir.

Bu konuda dermatoloğunuzun önerilerine kesinlikle uymanız gerekir. Sivilce izleri ya leke biçimindedir yada çukurluklar şeklindedir. İzlerin tedavisinde en önemli yöntem peeling (soyma) yöntemidir. Peeling, kimyasal, lazer ve dermabrazyon yöntemleri ile yapılabilir. Bunların içinde en güvenli, risksiz ve etkili yöntem kimyasal peeling’ dir. Kimyasal peeling bir cilt yenileme programı olarak dermatologlar tarafından uygulanır.

Günümüzde en yaygın ve güvenle kullanılan peeling maddesi AHA’ lerdir. Peeling yani soyma işlemi dışında çukurluklar dolgu maddeleri ile doldurulabilir. Bu işlem kollajen, hyaluronik asid, yağ, yapay dolgu malzemelerinden biri ile çukurluğun altını doldurma işlemidir ve dermatolog veya plastik cerrahlar tarafından yapılr. Dolgu maddeleri de kozmetik açıdan çok başarılı ve çabuk sonuç verirler, son yıllarda geliştirilen

Hylaform dolgu maddesi allerji testine gerek duyulmaması, ağrısız ve risksiz bir uygulama olması nedeniyle tercih edilebilir. Ancak dolgu maddelerinin hepsi bir süre sonra yavaş yavaş kaybolurlar. Böylece 6 ay ile 1 yıl sonra tekrarlanmaları gerekir. Kimyasal peeling ile birlikte kullanıldığında çok sağlıklı ve iyi sonuç alınmaktadır.
Author Avatar

About Author

1976 Estel doğumluyum. 1994 yılında orta öğretimimi Kadıköy Anadolu Lisesi’ nde,Tıp eğitimimi 2002 yılında Uludağ Üniversitesi Tıp Fakültesi’ nde tamamladım. 2002 yılında Tıpta Uzmanlık(TUS) sınavını Türkiye derecesi ile kazanıp ,İstanbul Beyoğlu Göz Araştırma Hastanesi’ nde Prof.Dr.Ömer Faruk YILMAZ ve Prof.Dr.Ziya Kapran’ın asistanı olarak ihtisasımı tamamladım.2008 yılında uzman doktor oldum, aynı yıl Kızıltepe Devlet Hastanesinde mecburi hizmeti yaptım. çeşitli özel hastanelerde uzman doktor ve başhekim pozisyonlarında çalıştım.Halen okuloplasti,şaşılık, refraktif cerrahi , ön segment (katarakt-keratoplasti) alanlarında cerrahi önplanda çalışmaları sürdürüyorum. 1998 yılında Türkiyenin ilk ücretsiz sağlık hizmeti sunan vede ilk sağlık sitesi olan hastarehberi.com u kurdum . 2002 senesinde sağlık turizmi alanında Türkiyede ilk defa grup halinde excimer lazerle göz ameliyatları için avrupadan hastaların getirilmesini ülkemize kazandırdım . Dünyada ilk defa uygulanan acufocus yöntemiyle yakın görme ameliyatlarının ve göz içine implantla yerleştirilen göz tansiyonu implantlarını ülkemize kazandırdım ve dünyada ilk defa Amerikalılarla birlikte uygulanmasını sağladım. Yuzbinlerce sağlık sorusunu karşılıksız cevaplandırdım.İngilizce ve Almanca yabancı dillerim vardır.Evliyim.

Add Comments