Siyanoz ( morarma )

  1. Anasayfa
  2. Cilt Hastalıkları
  3. Siyanoz ( morarma )
Siyanoz ( morarma )

Siyanoz ( morarma )

 

siyanoz-mavi-dudak

Alternatif isimler

Mavimsi dudak , mavimsi tırnak , mavimsi deri

Tanım

Kandaki oksijen eksikliğinden kaynaklanan deri ve muköz zarların mavimsi renk değişikliğidir.

Doktorunuza başvurun

açıklanamayan , şiddetli veya uzamış siyanoz varsa ...

Nedir

Deri rengi derideki pigment miktarı ve deri altındaki kan akışıyla belirlenir. Oksijenli kan parlak kırmızıdır. Oksijensiz kan koyu mavimsi-kırmızıdır.

Oksijen eksikliği ( boğulma veya siyanotik kalp hastalığı gibi ) , anormal hemoglobin ( methemoglobinemi gibi ) ve toksinler ( siyanid gibi ) siyanoza neden olabilirler. Doğuştan kalp hastalığı , akciğer hastalığı veya kardiyopulmoner arrest gibi ölümcül bir olayın sonucunda da siyanoz ortaya çıkabilir.

Hafif siyanozun tespit edilmesi zordur. Çoğunlukla tespit öncesi kanın oksijen doymuşluğu % 80 in altındadır.

Özellikle esmer insanlarda muköz zarlarda ve tırnak yataklarında siyanoz belirgindir. Siyanoz ayaklarda , burun ve kulakta da görülebilir.

Sık rastlanan nedenleri kronik obstrüktif akciğer hastalığı şiddetli pnömoni ( zatürre ) akciğer ödemi şok hiyalin membran hastalığı ( prematürelikle ilgilidir ) bronşiolit krup astma konjenital kalp hastalığı epiglottit aspirasyon nöbet geçirme yüksek dozda ilaç alımı soğuk hava veya suya maruz kalma yüksek bir yerde bulunma solunum durması

NOT : Siyanozun başka sebepleri de vardır. Bu liste hepsini içermemektedir. Sebepler hem kişinin yaşı , cinsiyeti hem de belirtinin özelliği , zamanı , kötüleştiren faktörler ve beraberindeki şikayetler gibi spesifik karakterleriyle değişiklik gösterebilir.

İlk yaklaşım

soğuğa maruz kalma nedeniyle ortaya çıkan siyanozda hastaya sıcak tutan giysiler giyindirmeli veya kişiyi iyice ısıtılmış odada bekletmelidir.

Muayene sırasında sorulabilecek sorular

Tıbbi hikaye alınır ve fizik muayene yapılır. Şok gibi acil durumlarda ilk olarak hastanın stabilizasyonu sağlanmalıdır.

Tıbbi hikaye soruları şunları içerebilir : zamanı ne zaman gelişti ? aniden mi ortaya çıktı ? yavaş yavaş mı ortaya çıktı ? özelliği dudaklar mavileşti mi ? tırnak yatakları mavileşti mi ? tüm vücut mavileşti mi ? kötüleştiren faktörler soğuğa maruz kaldınız mı ? yüksek bir yere çıktınız mı ? herhangi bir şey soludunuz mu ?

diğer başka belirtiler var mı ? solunumda zorlanma var mı ? öksürük var mı ? ayak bileği , ayak ve bacaklarda şişme var mı ?

Tanısal testler şunları içerebilir :
· arteryel kan gazı analizi
· tam kan sayımı
· göğüs filmi
· elektrokardiyografi

NOT : Siyanoz ve kısa solunum için oksijen desteği sağlanmalıdır.
Author Avatar

About Author

1976 Estel doğumluyum. 1994 yılında orta öğretimimi Kadıköy Anadolu Lisesi’ nde,Tıp eğitimimi 2002 yılında Uludağ Üniversitesi Tıp Fakültesi’ nde tamamladım. 2002 yılında Tıpta Uzmanlık(TUS) sınavını Türkiye derecesi ile kazanıp ,İstanbul Beyoğlu Göz Araştırma Hastanesi’ nde Prof.Dr.Ömer Faruk YILMAZ ve Prof.Dr.Ziya Kapran’ın asistanı olarak ihtisasımı tamamladım.2008 yılında uzman doktor oldum, aynı yıl Kızıltepe Devlet Hastanesinde mecburi hizmeti yaptım. çeşitli özel hastanelerde uzman doktor ve başhekim pozisyonlarında çalıştım.Halen okuloplasti,şaşılık, refraktif cerrahi , ön segment (katarakt-keratoplasti) alanlarında cerrahi önplanda çalışmaları sürdürüyorum. 1998 yılında Türkiyenin ilk ücretsiz sağlık hizmeti sunan vede ilk sağlık sitesi olan hastarehberi.com u kurdum . 2002 senesinde sağlık turizmi alanında Türkiyede ilk defa grup halinde excimer lazerle göz ameliyatları için avrupadan hastaların getirilmesini ülkemize kazandırdım . Dünyada ilk defa uygulanan acufocus yöntemiyle yakın görme ameliyatlarının ve göz içine implantla yerleştirilen göz tansiyonu implantlarını ülkemize kazandırdım ve dünyada ilk defa Amerikalılarla birlikte uygulanmasını sağladım. Yuzbinlerce sağlık sorusunu karşılıksız cevaplandırdım.İngilizce ve Almanca yabancı dillerim vardır.Evliyim.

Add Comments