Son Dönem Gebelik Kanamaları

  1. Anasayfa
  2. Gebelik ve Kadın Hast
  3. Son Dönem Gebelik Kanamaları
Son Dönem Gebelik Kanamaları

Son Dönem Gebelik Kanamaları

gebelik-kanamaGebeliğin hangi döneminde görülürse görülsün, miktarı ne olursa olsun kanama mutlaka doktor kontrolünü gerektiren acil bir durumdur. Kendi kendine bekleyelim belki geçer kararını vermek hayati tehlikeler doğurabilir.

Gebeliğin erken ve geç dönemlerinde görülen kanamalar farklı nedenlerle ortaya çıkarlar.Erken dönem kanamalarının en önemli sebepleri düşük tehdidi ve dış gebelik iken geç dönem kanamalarında altta yatan etken genelde bebeğin eşine yani plasentasına bağlıdır. Plasentanın erken ayrılması ya da rahim ağzını tıkaması söz konusu olabilir.

Plasenta previa (bebeğin eşinin önde olması)

Plasenta previa bebeğin eşinin rahim ağzına yakın yerleşmesi ya da tamamen kapatması demektir. Tamamen kapattığı durumda buna total plasenta previa adı verilir. Bunun dışında plasenta rahim ağzının bir kısmını kapatabilir ya da kapatmasa bile bu bölgeye çok yakın bir alanda yerleşmiş olabilir. Yaklaşık 250 doğumda bir görülür. Gebelik sayısı arttıkça previa görülme riski de artar. Anne yaşının ileri olması, daha önce previa görülmüş olması, geçirilmiş sezaryen operasyonları, gebelik öncesi rahimde iltihap, plasentanın çok büyük olması altta yatan nedenler olarak suçlanmaktadır.

Belirtileri, Tanı ve Tedavi
Plasenta previanın en önemli belirtisi kanamadır. Bu kanamanın özelliği ağrısız olmasıdır. Gebe kadın uykudan uyandığında her tarafı kan içinde görebilir. Ağrının olmaması previa için tipik bir bulgudur. Eğer rahim ağzına yakın yerleşmiş plasenta varlığında kanama çok hafif olabilir ya da sancılar başlayana kadar kanama hiç görülmeyebilir. Vajinal kanama genelde 34-36. haftalarda ortaya çıkar. Düzenli takip altında olan gebelerde ultrasonografi ile prevai olduğu saptanır ve bu sayede kişinin dikkatli olması öğütlenir. Previa varlığında vajinal muayeneden mümkün olduğunca kaçınılmalıdır. Çünkü muayene, az miktarda olan kanamayı bir anda arttırabilir. Klasik olarak previa olan gebe muayne edilecek ise ameliyathane şartlarında muayene edilmelidir. Eğer totalprevia yoksa, kanama az ise ve istirahatle daha da azalıyorsa, bebek 36 haftdan küçükse yakın takip altında bir süre daha beklenebilir. Total previa varlığında ise normal doğum şansı olmadığından doğum şekli sezaryendir.


Abruptio Plasenta (bebeğin eşinin erken ayrılması)


Plasenta normalde bebek doğuduktan sonra rahim duvarından ayrılır ve ayrıldığı bölgedeki damarlar rahimin kasılması ile büzüşürler ve kanama kesilir. Bu olayın doğum gerçekleşmeden ortaya çıkmasına abruptio ya da ablatio plasenta adı verilir. Plasenta ayrıldığında bebeğe giden oksijen ve besin kaynakları kesilmiş olur. Plasentanın tamamen ayrıldığı durumlarda bebeğin yaşaması imkansızdır. Abrubtio 90-200 doğumda bir görülür. Çoğu zaman tamamen bir ayrılma olmaz. Plasentanın sadece bir kısmı rahim duvarından ayrılır ve bu sayede geri kalan plasentanın kan dolaşımını sağlaması ile bebek hayatta kalabilir. Nedeni tam olarak bilinmese de karna gelen direk travmalar, bebeğin göbek kordonunun kısa olması, gebeliğe bağlı yüksek tansiyon, sigara kulanımı, daha önceden abrubtio öyküsü riski son derece arttırmaktadır.


Belirtileri, Tanı ve Tedavi
Abruptioda en sık görülen bulgu kanama olmakla birlikte bu şart değildir. Çünkü plasentanın ayrıldığı yerden olan kanama rahim ağzına kadar ulaşamadan plasentanın sağlam dokuları arasında sıkışabilir ve dışarıdan fark edilemeyebilir. Bu kanın rahimkas dokusu arasına sızması sonucu rahimde hiç gevşeme olmaksızın kasılma görülebilir. En sık abruptio tanısını koyduran bulgu budur. Rahim taş gibi serrtir. Bu tablo eğer gebelik sonlandırılmazsa annede pıhtılaşma bozukluğuna yol açarak hayatını tehdit edebilir. İleri bir abrubtioda rahime dışarıdan dokunulduğunda son derece hassastır. Kan kaybına bağlı olarak annede şok tablosu ortaya çıkabilir.Bebekte ise yapılan NST'de stress belirtileri saptanabilir.Ultrasonda plasenta arkasında kanamanın görülmesi ile tanı kesinleşir. Ancak ultrason incelemesinde plasenta arkasında kanama saptanamaması abrubtio olmadığı anlamına gelmez.


Tedavide eğer bebek canlı ise ve kanama durmuş gibi görülüyorsa normal doğum tercih edilir.Burada önemli olan sürekli bebeği izleyerek sıkıntı olduğu saptandığı anda sezaryene geçmektir. Eğer bebeğin sıkıntıda olduğu abrubtio tanısı konduğu anda fark edilir ise acil sezaryene alınır. Genel olarak bakıldığında abruptioda birinci derecede anne hayatı dikkate alınmalı, her hasta ayrı ayrı değerlendirilmeli ve en uygun doğum şekli tespit edilmelidir.
Kaynak : Jinekoloji Sitesi


 
Author Avatar

About Author

1976 Estel doğumluyum. 1994 yılında orta öğretimimi Kadıköy Anadolu Lisesi’ nde,Tıp eğitimimi 2002 yılında Uludağ Üniversitesi Tıp Fakültesi’ nde tamamladım. 2002 yılında Tıpta Uzmanlık(TUS) sınavını Türkiye derecesi ile kazanıp ,İstanbul Beyoğlu Göz Araştırma Hastanesi’ nde Prof.Dr.Ömer Faruk YILMAZ ve Prof.Dr.Ziya Kapran’ın asistanı olarak ihtisasımı tamamladım.2008 yılında uzman doktor oldum, aynı yıl Kızıltepe Devlet Hastanesinde mecburi hizmeti yaptım. çeşitli özel hastanelerde uzman doktor ve başhekim pozisyonlarında çalıştım.Halen okuloplasti,şaşılık, refraktif cerrahi , ön segment (katarakt-keratoplasti) alanlarında cerrahi önplanda çalışmaları sürdürüyorum. 1998 yılında Türkiyenin ilk ücretsiz sağlık hizmeti sunan vede ilk sağlık sitesi olan hastarehberi.com u kurdum . 2002 senesinde sağlık turizmi alanında Türkiyede ilk defa grup halinde excimer lazerle göz ameliyatları için avrupadan hastaların getirilmesini ülkemize kazandırdım . Dünyada ilk defa uygulanan acufocus yöntemiyle yakın görme ameliyatlarının ve göz içine implantla yerleştirilen göz tansiyonu implantlarını ülkemize kazandırdım ve dünyada ilk defa Amerikalılarla birlikte uygulanmasını sağladım. Yuzbinlerce sağlık sorusunu karşılıksız cevaplandırdım.İngilizce ve Almanca yabancı dillerim vardır.Evliyim.

Add Comments