Spor ve Sağlık Kontrolleri

  1. Anasayfa
  2. Diyet
  3. Spor ve Sağlık Kontrolleri
Spor ve Sağlık Kontrolleri

Spor ve Sağlık Kontrolleri

 

spor-yaralanması-burkulma-sakatlanma-ilkyardım

 

Sporda başarısızlığımızın birinci nedeni düzenli ve spor hekimliği bilgisine dayalı sağlık kontrollerinin olmamasıdır...

Spora başlamadan önce genel tıbbi muayene ve kondisyon testleri, bronşların seçilmesinde gerekli kondisyon, kas gücü ve dayanıklılığı ölçümleri, ile antropometrik ölçümleri, profesyonellerin kondisyon kontrolleri ile müsabaka öncesi yapılan testler ve spor yaralanmalarının tedavi ve kontrolleri şeklinde olmalıdır.

Spora ilk başlayacak çocuklarda soruşturma ile genetik ve doğuştan gelen hastalığın olup olmadığı araştırılır. Bu ana kadar geçirdiği hastalıklar tespit edilir. Spor yapmasına engel bir hastalığın bulunup bulunmadığı araştırılır. Bunları ortaya koyacak genel tıbbi muayeneler ve laboratuar testleri yapılır. Bunların yanında vücut ölçümleri alınarak hangi tür spora yönlendirilmesinin daha uygun olacağı tespite çalışılır. Bu ön muayenelerden sonra kondisyon testlerine alınır.

Kondisyon testlerinde kalp ve damar sistemi, solunum sistemi tetkikleri ile reaksiyon zamanına bakılır ve kan analizleri yapılır. Ergobisiklet ile veya yürüyen bantlarla organizmaya yük verilerek kalbin cevabı, kan basıncındaki değişiklikler ölçülür. Gerektiği zaman maksimum oksijen tüketimi tespit edilerek sporcunun kondisyonu hakkında karar verilir. Noksan parametreler tespit edilir. Elde edilen bütün veriler antrenöre anlatılır. Bu dönemden sonra spor hekimi ile antrenör birlikte çalışmalıdırlar. Antrenör sporcunun kondisyonunu geliştirince antrenman programlarını spor hekimin muayene sonuçlarına göre düzenleyerek uygular. Uygulamanın sporcu üzerindeki etkileri ikinci kondisyon testi ile belirlenerek antrenman programlarının etkenliği belirlenir.

İstanbul Tıp Fakültesi Spor Fizyolojisi Araştırma ve Uygulama Merkezi’nde bu tür kondisyon testleri uygulanmakta ve az da olsa bu testlerin sonuçları antrenörlerle birlikte incelenmektedir. Sporcularımızın hem sağlıklarına hem de spor başarılarına katkı da bulunmaktadır. 1979 senesinden beri bu merkezde yapılan testlerden bir örnek, 9-15 yaş grubu yüzücülerimizin kontrollerde akciğer kapasitelerinin gelişmediği tespit edildi. Antrenörlerle birlikte yapılan değerlendirmeler sonucunda akciğer kapasitelerini genişletici kasa egzersizleri yapılması kararına varıldı ve uygulamalar sonucu akciğer kapasitelerinde artış ve başarıda yükselme elde edildi. Ve yine bir diğer örnek de yüzücülerimizde boğaz kültürü taramaları yapılarak bazı sporcularda bela hemolitik streptokok tespit edildi. Sporcular tedaviye alınarak endokordit, nefrit ve romatizma tehdidinden korundu. Birçok sporcuda hemoglobin miktarı ve alyuvar sayıları düşük bulundu. Bunlar gerek diyet düzenlemeleriyle, gerek diyet düzenlemeleriyle, gerekse ilaçlarla normale getirildi. Testlerin sonucunda parazit şüphe edilenlere gerekli muayeneler yapılarak parazit tespit edilenler tedaviye alındı. Bu satırlarda sayamayacağımız kadar çok değerlendirmelerle sporcular sağlıklı bir şekilde spordan yararlandılar.
Author Avatar

About Author

1976 Estel doğumluyum. 1994 yılında orta öğretimimi Kadıköy Anadolu Lisesi’ nde,Tıp eğitimimi 2002 yılında Uludağ Üniversitesi Tıp Fakültesi’ nde tamamladım. 2002 yılında Tıpta Uzmanlık(TUS) sınavını Türkiye derecesi ile kazanıp ,İstanbul Beyoğlu Göz Araştırma Hastanesi’ nde Prof.Dr.Ömer Faruk YILMAZ ve Prof.Dr.Ziya Kapran’ın asistanı olarak ihtisasımı tamamladım.2008 yılında uzman doktor oldum, aynı yıl Kızıltepe Devlet Hastanesinde mecburi hizmeti yaptım. çeşitli özel hastanelerde uzman doktor ve başhekim pozisyonlarında çalıştım.Halen okuloplasti,şaşılık, refraktif cerrahi , ön segment (katarakt-keratoplasti) alanlarında cerrahi önplanda çalışmaları sürdürüyorum. 1998 yılında Türkiyenin ilk ücretsiz sağlık hizmeti sunan vede ilk sağlık sitesi olan hastarehberi.com u kurdum . 2002 senesinde sağlık turizmi alanında Türkiyede ilk defa grup halinde excimer lazerle göz ameliyatları için avrupadan hastaların getirilmesini ülkemize kazandırdım . Dünyada ilk defa uygulanan acufocus yöntemiyle yakın görme ameliyatlarının ve göz içine implantla yerleştirilen göz tansiyonu implantlarını ülkemize kazandırdım ve dünyada ilk defa Amerikalılarla birlikte uygulanmasını sağladım. Yuzbinlerce sağlık sorusunu karşılıksız cevaplandırdım.İngilizce ve Almanca yabancı dillerim vardır.Evliyim.

Add Comments