Stres ve depresyon kilo vermeyi engelliyor

Stres ve depresyon kilo vermeyi engelliyor

Stres ve depresyon kilo vermeyi engelliyor

stress-şişmanlık

 

 

Kronik stres, depresyon, aşırı alkol ve yetersiz uyku özellikle kadınlarda dieti etkisiz kılıyor
Kilo sorunu olan insanlarda diyet ve egzersizin önemli bir faktör olduğunu belirten bilim adamları, kronik stres ve depresyonun diyet ve egzersizin işlevini yok ettiğini açıkladı.
Araştırmacılar, fazla miktarda alkol tüketimi olan ve yetersiz uyuyanlarda da egzersiz ve diyetin kilo almayı önleyemediğini bildirdi.
Bilim adamları, stres ve depresyonun, genellikle kadınlarda cortisol hormonunun salgılanmasını hızlandırdığı ve kadınlarda bu yüzden kalça genişlemesinin ve yağ birikiminin meydana geldiğini belirtti.
Araştırmacılar, menopoz geçirmiş ve vücutları yağ depolamış olan 30 sağlıklı kadın ile menopoz geçirmiş sağlıklı 29 kilosuz kadın üzerinde stres araştırması yaptı. Üç stresli gün ile bir dinlenme gününde yapılan cortisol araştırmasında, knonik stres içinde olan kilolu kadınların, daha az kilolu kadınlara göre, daha fazla cortisol hormonu salgıladıkları belirlendi.
Araştırmalarda, vücutlarında yağ birikimi az olan geniş kalçalı kadınlardan stres içinde olanların ise, yağ birikimi az fakat stres içinde olmayan geniş kalçalı kadılara göre daha fazla cortisol hormonu salgıladıkları saptandı.
Bilim adamları, stresin, merkezi yağ depolama sistemini harekete geçirerek, cortisol hormonu salgılamasını körüklediği ve bunun da kilo almaya yol açarak, kilo sorununu çözülmez hale getirdiğini kaydetti.

 
Author Avatar

About Author

1976 Estel doğumluyum. 1994 yılında orta öğretimimi Kadıköy Anadolu Lisesi’ nde,Tıp eğitimimi 2002 yılında Uludağ Üniversitesi Tıp Fakültesi’ nde tamamladım. 2002 yılında Tıpta Uzmanlık(TUS) sınavını Türkiye derecesi ile kazanıp ,İstanbul Beyoğlu Göz Araştırma Hastanesi’ nde Prof.Dr.Ömer Faruk YILMAZ ve Prof.Dr.Ziya Kapran’ın asistanı olarak ihtisasımı tamamladım.2008 yılında uzman doktor oldum, aynı yıl Kızıltepe Devlet Hastanesinde mecburi hizmeti yaptım. çeşitli özel hastanelerde uzman doktor ve başhekim pozisyonlarında çalıştım.Halen okuloplasti,şaşılık, refraktif cerrahi , ön segment (katarakt-keratoplasti) alanlarında cerrahi önplanda çalışmaları sürdürüyorum. 1998 yılında Türkiyenin ilk ücretsiz sağlık hizmeti sunan vede ilk sağlık sitesi olan hastarehberi.com u kurdum . 2002 senesinde sağlık turizmi alanında Türkiyede ilk defa grup halinde excimer lazerle göz ameliyatları için avrupadan hastaların getirilmesini ülkemize kazandırdım . Dünyada ilk defa uygulanan acufocus yöntemiyle yakın görme ameliyatlarının ve göz içine implantla yerleştirilen göz tansiyonu implantlarını ülkemize kazandırdım ve dünyada ilk defa Amerikalılarla birlikte uygulanmasını sağladım. Yuzbinlerce sağlık sorusunu karşılıksız cevaplandırdım.İngilizce ve Almanca yabancı dillerim vardır.Evliyim.

Yorum Ekle