TEMAS

  1. Anasayfa
  2. Cinsellik
  3. TEMAS
TEMAS

TEMAS

temaz cinsel

 

Fiziksel temas her iki cins için, ama özellikle de kadınlar için en önemli cinsel uyarıcılardan biridir. İnsanların en büyük cinsel organları ciltleridir.Tüm vücut yüzeyinin duyarlılığı, bebeğin annesinin vücuduyla olan ilk temaslarından kaynaklanır. Ama modern toplumlarda vücut teması, küçük yaşlardan başlayarak kısıtlandığı, çocuğun kendi vücuduyla, saçlarıyla, cinsel organıyla oynaması ayıplandığı için, çoğu insan bedensel temasa karşı ürkek yetişir. Daha temelde, insanların içindeki doğal dürtülerle toplumsal hayatın gereklerinin çatışması sonucunda, insan vücudu, Wilhelm Reich'in deyimiyle bir zırh haline gelir. İnsanı hem dış dünyadan hem de kendi içindeki doyumsuz kalmış arzuların yarattığı endişeden koruyan bir zırhtır bu. Modern toplumlarda ve özellikle fiziksel çalışmaya kapalı nüfus kesimlerinde, insanlar sürekli olarak başkalarına sürtünmemeye, bacaklarını kapamaya, dizlerini örtmeye özen gösterme endişesi içindedir.
Bütün bunların sonucunda insan vücudu duyarsızlaşır, ya da negatif bir duyarlılık kazanır: vücudumuza herhangi bir şey değil de insan eli değince gıdıklanmamız, aniden kasılmamız bundandır.
Bu yüzden, cinsel yaşamın başlangıcında bir çok kadın ve erkeğin kendilerini yeni baştan bedensel temasa alıştırmaları, rahatlamayı önleyen kültürel spazmlardan kurtulmaları gerekir. Çünkü kapalı ortamlarda, baskıcı bir cinsel kültürün geçerli olduğu çevrelerde, dar anlamda cinsel birleşmenin dışında hiçbir tensel temas yaşanmaz. Bugün bile, çocuk sahibi olmuş ama eşlerinin cildine dokunmamış bir çok insan bulmak mümkündür. Bu yüzden cinsel terapi yöntemlerinde, eşlerin birbirine dokunması yoluyla cinsel duyarlığın geliştirilmesi ya da yeni baştan kazanılması önemli bir yer tutmaktadır. Ama eşlerin birbirine dokunmayı, cilt duyarlılığından zevk almayı ve birbirlerini bu yoldan uyarmayı öğrenmelerinin dışında, dokunmanın doğrudan doğruya cinsel olmayan bir boyutu da vardır. Dokunma ve sarılma, bebeklik ve çocukluktan kalma bir gereksinme olduğu için, cinsel arzunun yanısıra "şefkat alışverişinin" de aracıdır. Cinsel terapiye başvuran çok sayıda insan dönem dönem birine sarılma dürtüsünü içinde duyduğunu ve üstelik bunun hiç de cinsel bir boyut içermeyebildiğini bildirmiştir. Dokunma bir dildir: hayvanların hemen hepsi, istek ve tepkilerini tensel temas yoluyla iletirler. Doğu kültürlerinde de erkeklerin birbirine teması, herhangi bir eşcinsel anlam içermeyen bir iletişim yoludur.
Cinsel uyarım yolu olarak dokunma genellikle masaj türü kas uyarımlarıyla birlikte yürür; cilt ve kaslar aslında aynı anda uyarılırlar. Birbirlerini bir ölçüde tanıyan kişiler, sevişme sırasında eşlerinin zevk alıp almadığını, uyarılmış olup olmadığını onun derisine ve kaslarına dokunarak anlayabilirler.
Dokunma kadınlar için daha önemli bir duygulanım aracıdır, çünkü kadının cinsel yaşamında üreme organları erkeğinki gibi bir saplantı haline gelmemiştir. Bu, belki de, kadının küçük yaştaki erkek çocuklarınki gibi bir penisi olmadığını gördükten sonra yaşadığı eksiklik duygusunun bir sonucudur; ama bu eksiklik, daha sonra, erkeğin sadece belirli bir organla sınırlanmış cinsel duyarlığına oranla daha geniş ve yaygın bir haz kaynağının doğmasını da sağlamıştır. Bu nedenle, bazı erkekler kendilerinin eşleri kadar zevk almadığını görerek şaşkınlığa kapılmaktadırlar.Bu durumda kadının cinsel birleşme noktasına gitmeden sadece dokunma ve masaj yoluyla erkeğin tensel duyarlığını geliştirici egzersizlere başvurması yerinde olur.
Author Avatar

About Author

1976 Estel doğumluyum. 1994 yılında orta öğretimimi Kadıköy Anadolu Lisesi’ nde,Tıp eğitimimi 2002 yılında Uludağ Üniversitesi Tıp Fakültesi’ nde tamamladım. 2002 yılında Tıpta Uzmanlık(TUS) sınavını Türkiye derecesi ile kazanıp ,İstanbul Beyoğlu Göz Araştırma Hastanesi’ nde Prof.Dr.Ömer Faruk YILMAZ ve Prof.Dr.Ziya Kapran’ın asistanı olarak ihtisasımı tamamladım.2008 yılında uzman doktor oldum, aynı yıl Kızıltepe Devlet Hastanesinde mecburi hizmeti yaptım. çeşitli özel hastanelerde uzman doktor ve başhekim pozisyonlarında çalıştım.Halen okuloplasti,şaşılık, refraktif cerrahi , ön segment (katarakt-keratoplasti) alanlarında cerrahi önplanda çalışmaları sürdürüyorum. 1998 yılında Türkiyenin ilk ücretsiz sağlık hizmeti sunan vede ilk sağlık sitesi olan hastarehberi.com u kurdum . 2002 senesinde sağlık turizmi alanında Türkiyede ilk defa grup halinde excimer lazerle göz ameliyatları için avrupadan hastaların getirilmesini ülkemize kazandırdım . Dünyada ilk defa uygulanan acufocus yöntemiyle yakın görme ameliyatlarının ve göz içine implantla yerleştirilen göz tansiyonu implantlarını ülkemize kazandırdım ve dünyada ilk defa Amerikalılarla birlikte uygulanmasını sağladım. Yuzbinlerce sağlık sorusunu karşılıksız cevaplandırdım.İngilizce ve Almanca yabancı dillerim vardır.Evliyim.

Add Comments