Ürtiker /dabaz / kurdeşen

 1. Anasayfa
 2. Cilt Hastalıkları
 3. Ürtiker /dabaz / kurdeşen
Ürtiker /dabaz / kurdeşen

Ürtiker /dabaz / kurdeşen

 

ürtiker

 

Cildinizde kaşıntılı, kırmızı kabarıklıklar mı oluştu ? Korkmayın, bilgilenin.

Halk arasında kurdeşen veya dabaz olarak bilinen ürtiker tıbbi olarak 2 aydan kısa süredir var ise akut, uzun süredir var ise kronik olarak adlandırılır. Ciltte kırmızı, kabarık, kaşıntılı, yer değiştiren döküntülerdir. Eğer bunlara dudak ve gözlerde balon gibi şişlikte eklenmişse o zaman bu durum "anjioödem" olarak adlandırılır ve tablonun ciddiyetini artırır. Çocuk yaş grubunda ürtikere en sık yol açan durumlar şunlardır: Mikrobik durumlar (vücudun herhangi bir odağında infeksiyon), bazı gıda alımları, böcek ısırmaları, bazı ilaçlar, nadiren solunumsal allerjenler ve diğer hastalıklar. Erişkin yaş grubunda ise bu sıralama şöyledir: İlaçlar, mikrobik durumlar, bazı gıda alımları, nadiren solunumsal allerjenler ve diğer hastalıklar.

Eğer ürtikeriniz gelişti ise hemen bir antihistaminik (allerji ilacı) almanızın yararı olur, tabii ki aldığınız ilacın antihistaminik olduğundan emin olmanız gerekir. Ürtikerinizin sebebine yönelik yukarıdaki koşulları kendinizde gözden geçirmenizde fayda var, eğer belirgin şüpheli bir şey varsa onu hemen kendinizden uzaklaştırmalısınız (ilaçsa ilaç alımını, gıda ise gıda alımını durdurmak, böcek kontrolü v.b.). Bu size doktorunuza gittiğinizde de yardımcı olacaktır. Zaten bu önlemlerin ardından yapmanız gereken cilt hastalıkları doktorunuza veya aile hekiminize başvurmak olmalıdır.
Author Avatar

About Author

1976 Estel doğumluyum. 1994 yılında orta öğretimimi Kadıköy Anadolu Lisesi’ nde,Tıp eğitimimi 2002 yılında Uludağ Üniversitesi Tıp Fakültesi’ nde tamamladım. 2002 yılında Tıpta Uzmanlık(TUS) sınavını Türkiye derecesi ile kazanıp ,İstanbul Beyoğlu Göz Araştırma Hastanesi’ nde Prof.Dr.Ömer Faruk YILMAZ ve Prof.Dr.Ziya Kapran’ın asistanı olarak ihtisasımı tamamladım.2008 yılında uzman doktor oldum, aynı yıl Kızıltepe Devlet Hastanesinde mecburi hizmeti yaptım. çeşitli özel hastanelerde uzman doktor ve başhekim pozisyonlarında çalıştım.Halen okuloplasti,şaşılık, refraktif cerrahi , ön segment (katarakt-keratoplasti) alanlarında cerrahi önplanda çalışmaları sürdürüyorum. 1998 yılında Türkiyenin ilk ücretsiz sağlık hizmeti sunan vede ilk sağlık sitesi olan hastarehberi.com u kurdum . 2002 senesinde sağlık turizmi alanında Türkiyede ilk defa grup halinde excimer lazerle göz ameliyatları için avrupadan hastaların getirilmesini ülkemize kazandırdım . Dünyada ilk defa uygulanan acufocus yöntemiyle yakın görme ameliyatlarının ve göz içine implantla yerleştirilen göz tansiyonu implantlarını ülkemize kazandırdım ve dünyada ilk defa Amerikalılarla birlikte uygulanmasını sağladım. Yuzbinlerce sağlık sorusunu karşılıksız cevaplandırdım.İngilizce ve Almanca yabancı dillerim vardır.Evliyim.

2 Comments

 • Emrah

  Reply
  Posted on Mar 07, 2016 at 21:09 pm

  Hocam bende bu hastalığa tutuldum, Dedem 90 yaşında bana dedi ki, sabah ezanında kalk ve şu sözleri söyle bir kaç gün sonra geçer dedi.

  ” Ben dabaz oldum havlamaz oldum hav hav hav ”
  Bu sözleri deyince geciyormuş. Daha önce aileden bir çok kişi doktor vs. gezmiş çözüm bulamamışlar ama bu sözcüklerle çözüm bulmuşlar. Sizce doğruluk payı nedir? 🙂

Add Comments