Uyluk / Bacak Ağrısı

 1. Anasayfa
 2. Fizik tedavi
 3. Uyluk / Bacak Ağrısı
Uyluk / Bacak Ağrısı

Uyluk / Bacak Ağrısı

 

Bacak-Ağrısı

Şikayet

Uyluğunuzda ve/veya baldırınızda ağrı var. Ağrı devam edebilir, etmeyebilir de.

Nedenleri

Kramp : Özellikle geceleyin veya dinlenirken baldırınızda veya ayağınızda ani, şiddetli ağrı oluşuyor ve sanki kaslarınızda spazm varmış gibi oluyor; kramp girmiş olan kası hareket ettirmeye çalıştığınızda şiddetli bir çekilme oluyor ve bu bölge dokununca sert ve hassas. Ne kadar ağrılı olsalar da bacak krampları önemli değildir. Hemen her zaman krampın nedeni alışılmadık bir egzersiz veya uzun süre zor durumda oturmak, yatmak veya ayakta durmaktır ve endişelenecek bir şey yoktur.

Yaralanma : Bacak ağrınız düştükten sonra veya egzersiz sırasında kendinizi yaraladıktan sonra aniden başladı. Önemsiz bir yaralanmayla kemik kırılması gibi ciddi bir yaralanma, kas burkulması ile incinmede olduğu gibi, bacağınıza yük bindirerek durum kolayca ayırt edilir. Bacağa yük bindiremiyorsanız, kemir kırılmış olabilir ve acil yardım gereklidir. Kas yaralanmaları ise kendi kendine tedavi yöntemleriyle geçer.

Yüzeyel tromboflebit : Baldırınızda zonklama ve yakıcı ağrıyla birlikte ağırlık hissi var. Bir damarınızın kazırmış ve iltihaplanmış olduğunu da fark edebilirsiniz. Yüzeyel tromboflebit - deri yüzeyine yakın yerdeki bir damarın iltihaplanması – muhtemelen uzun süreli yatak istirahatı, uçak veya araba yolculuğu gibi uzun süreli hareketsizlik sonrası meydana gelir. Yüzeyel tromboflebit endişe verici değildir ve ağrı kesici ve kanı sulandırıcı ilaçlarla tedavi edilerek derin damar trombozuna dönüşmesi önlenebilir.

Fasılalı topallama : Bacağınızda egzersiz yaparken başlayan ve dinlenince geçen hissizleştirici bir kramp ağrısı oluyor. Bu durum, en hafif egzersizde bile bacak atardamarları daraldığı ve kaslara yeterli kan gitmediği için meydana gelir. Yaşlılarda ve/veya sigara içenlerde daha sık görülür. Çoğu kez vücudun öteki atardamarlarının (özellikle kalptekilerin) daralmasıyla eş gider.

Kendiniz Ne Yapabilirsiniz?

* Ani kramplarda kramp giren kası mesajla ve gererek rahatlatabilirsiniz.

* Ağrınız yüzeysel tromboflebit ten kaynaklanıyorsa (buna doktor karar verir) yatıp ayağınızı yükseğe kaldırarak ve nemli sıcak ya da ısıtma peti uygulayarak rahatlayabilirsiniz.

Önleme

Kas krampları ve spazmları egzersize başlamadan önce ısınma ve gerinmeyle önlenebilir.

Egzersiz yaparken bol miktarda sıvı almayı ihmal etmeyin.

Fasılalı topallamanın nedeni kan damarlarının tıkanması olduğu için, buna karşı alacağınız önlemlerle kalbinizi sağlıklı tumanız ve kalp krizini önlemeniz mümkün olur. Sigarayı bırakın, aşırı yağ yemeyin ve kilo verin.

Öteki Nedenler Siyatik Artrit Varisli toplardamarlar Enfeksiyon Anevrizma

Çocuğunuzun Tedavisi

19 yaşından küçüklere aspirin vermeyin! Reye sendromu denen ender, ama ciddi bir soruna yol açabilir. Ateş veya ağrı durumlarında bunun yerine ibuprofen ya da asetaminofen verin.

Yeni yürümeye başlayan çocuklar ciddi bir düşme olmaksızın da bacak kemiklerini kırabilir. Bacağın alt kısmını yanlış yöne çeviren basit ve yaralanma bile kemiklerini kırabilir. Eğer çocuğunuz bacağına yük bindiremiyorsa, kemiğin kırılmış olmasından kuşkulanmalısınız.
Author Avatar

About Author

1976 Estel doğumluyum. 1994 yılında orta öğretimimi Kadıköy Anadolu Lisesi’ nde,Tıp eğitimimi 2002 yılında Uludağ Üniversitesi Tıp Fakültesi’ nde tamamladım. 2002 yılında Tıpta Uzmanlık(TUS) sınavını Türkiye derecesi ile kazanıp ,İstanbul Beyoğlu Göz Araştırma Hastanesi’ nde Prof.Dr.Ömer Faruk YILMAZ ve Prof.Dr.Ziya Kapran’ın asistanı olarak ihtisasımı tamamladım.2008 yılında uzman doktor oldum, aynı yıl Kızıltepe Devlet Hastanesinde mecburi hizmeti yaptım. çeşitli özel hastanelerde uzman doktor ve başhekim pozisyonlarında çalıştım.Halen okuloplasti,şaşılık, refraktif cerrahi , ön segment (katarakt-keratoplasti) alanlarında cerrahi önplanda çalışmaları sürdürüyorum. 1998 yılında Türkiyenin ilk ücretsiz sağlık hizmeti sunan vede ilk sağlık sitesi olan hastarehberi.com u kurdum . 2002 senesinde sağlık turizmi alanında Türkiyede ilk defa grup halinde excimer lazerle göz ameliyatları için avrupadan hastaların getirilmesini ülkemize kazandırdım . Dünyada ilk defa uygulanan acufocus yöntemiyle yakın görme ameliyatlarının ve göz içine implantla yerleştirilen göz tansiyonu implantlarını ülkemize kazandırdım ve dünyada ilk defa Amerikalılarla birlikte uygulanmasını sağladım. Yuzbinlerce sağlık sorusunu karşılıksız cevaplandırdım.İngilizce ve Almanca yabancı dillerim vardır.Evliyim.

1 Comment

 • EREN

  Reply
  Posted on Kas 09, 2015 at 16:32 pm

  SELAM .YAKLASIK 3 HAFTADIR FUTBOL MACI SONRASI SOL ÜST BALDIR VE KALÇA İÇİ KEMİK ÜZERİNDE AGRILARIM VAR ILK GUNLER YOGUN VE ŞİDDETLİYDİ SU SIRALAR AZALDI AMA DEVAM EDIYOR BIR COK KREM ILAC VS KULLANDIM TAM OLARAK GECMEDI OFISTE CALISIYORUM OTURUYORUM GENELDE KALCAM DA BACAGIMDA UYUSMA GIBI DURUM OLUO ARADA NEDIR NASIL GECER DOKTORA BASVURDUM FAKAT SPORDA ZEDELENMISTIR DEDI GEÇİŞTİRDİ KESİM ÇÖZÜM NEDİR
  ?

Add Comments