uyuşturucu vakalarında acil durumlar

 1. Anasayfa
 2. Genel
 3. uyuşturucu vakalarında acil durumlar
uyuşturucu vakalarında acil durumlar

uyuşturucu vakalarında acil durumlar


eroin-krizi-ilkyardım-uyuşturucu


 Önce bazı yaşamsal bilgiler:  Önce cankurtaran görevlilerine arkadaşının hangi maddeyi aldığını söyle. Mümkünse aldığı maddeden bir örnek ver. Eğer arkadaşın kustuysa, kusmuğunu atma- böylece doktorlara 

yaşamsal önemde bilgiler vermiş olursun.  

   Panik durumları___________________________________________________ 

Panik krizleri korkutucugözükselerde oldukça tehlikesizdir ve genellikleçabuk geçerler. Belki herhangi bir halisinojenle örneğin LDS veya uyuşturucu bir mantar cinsi ile korku krizi ( Horrortrip) geçiriyordur. Bazı esrar çesitleri veya ectasy ve amfetamin gibi maddeler şiddetli korku durumları yaratabilir.   Hangi belitiler gözlenir?

 • ·        Solunumun çabuk olması, zorla nefes alma.

 • ·        Terleme ve Titreme.

 • ·        Baş-,sırt- ve göğüs ağrıları, 


      kalb çarpıntısı.

 • ·        Yutkunma sorunu  

 • ·        Arkadaşını sakin ve serin bir yere götür - Örneğin Diskoteğin dinlenme odası.

 • ·        Konuş onunla ve yatıştırmağa çalış

 • ·        Enerjik ol ama bağırmadan konuş, vurma.

 • ·        Eğer çabuk ve düzensiz nefes alıyorsa, senin ile aynı ritimde nefes almasını söyle.  


Sen ne yapabilirsin:


  Nöbetler (Sara, Kramplar)__________________________________________

Aşırı derece alkol ve uyuşturucu madde alımı kramplara yol açabilir.  

 • Elbise sıkıyorsa gevşet, dar yerleri aç

 • Nöbet geçince arkadaşın belki derin bir uykuya dalacaktır.  

 • Solunumu denetle ve karın üstü , kolunu yüzünün altına dayıyarak, yan durumda yatır  


Telefon et ambulans çağır.   112

 • Solunumu kontrol et, nefes alması yavaşlar ve durursa, ilk yardımla canlandırma işlemlerine hazır ol.(soluk yollarını açık tut, temizle, ağızdan ağıza soluk verme işlemi, nabız alınmıyorsa kalp masajı v.b.)  
Şiddetli kanama________________________________________________________

Bu büyük bir olasılıkla enjeksiyon yapan kimseatardamara isabet etmişşe  olur.Bu cok ciddi bir durumdur. Zira insan çok çabuk fazla kan kaybedebilir.   Sen ne yapabilirsin:

 • ·        En iyisi kendini korumak için lateks eldiven giyilmesidir, Bir kompres yapıp kanayan yere sıkıca basman gerekir.

 • ·        Kanamanın yavaşlamasını sağlamak için vücudun kanayan kısmını mümkün olduğu kadar yukarı - kalb hizasinin üstüne- kaldır. 


·        Kanayan yaranın üstüne yapılan basıncın devamını sağlamak için Kompresi mümkünse sargı beziyle sıkı sar.  Telefon et ambulans çağır.

   112

Uyuklamakta, ama bilincini kaybetmemiş___________________________ Eger arkadasin cok yorgun düstüyse uyumamasi önemlidir. Buna ragmen uykuya dalarsa, kolayca bilincini kaybedebilir .Ambulans gelene kadar onu ayik tutmak icin uğras.  Sen ne yapabilirsin: 

Telefon et ambulans çağır.

   112

 

Eğer telefon edecek kimse yoksa, arkadaşını yanına al. Onu yanlız bırakma.
·        Onu uyanık tut.- onunla konuş, onunla dolaş, çimcik at.

 • ·        Eğer susamışsa bir kaç yudum ılık su ver. (koyu kahve VERME).

 • ·        Durumu kötüleşiyorsa, karnı üstüne, kolunu yüzünün altına dayıyarak, yan durumda yatır. Onunla konuşmaya devam et, bilincini kaybetmesini önleAuthor Avatar

About Author

1976 Estel doğumluyum. 1994 yılında orta öğretimimi Kadıköy Anadolu Lisesi’ nde,Tıp eğitimimi 2002 yılında Uludağ Üniversitesi Tıp Fakültesi’ nde tamamladım. 2002 yılında Tıpta Uzmanlık(TUS) sınavını Türkiye derecesi ile kazanıp ,İstanbul Beyoğlu Göz Araştırma Hastanesi’ nde Prof.Dr.Ömer Faruk YILMAZ ve Prof.Dr.Ziya Kapran’ın asistanı olarak ihtisasımı tamamladım.2008 yılında uzman doktor oldum, aynı yıl Kızıltepe Devlet Hastanesinde mecburi hizmeti yaptım. çeşitli özel hastanelerde uzman doktor ve başhekim pozisyonlarında çalıştım.Halen okuloplasti,şaşılık, refraktif cerrahi , ön segment (katarakt-keratoplasti) alanlarında cerrahi önplanda çalışmaları sürdürüyorum. 1998 yılında Türkiyenin ilk ücretsiz sağlık hizmeti sunan vede ilk sağlık sitesi olan hastarehberi.com u kurdum . 2002 senesinde sağlık turizmi alanında Türkiyede ilk defa grup halinde excimer lazerle göz ameliyatları için avrupadan hastaların getirilmesini ülkemize kazandırdım . Dünyada ilk defa uygulanan acufocus yöntemiyle yakın görme ameliyatlarının ve göz içine implantla yerleştirilen göz tansiyonu implantlarını ülkemize kazandırdım ve dünyada ilk defa Amerikalılarla birlikte uygulanmasını sağladım. Yuzbinlerce sağlık sorusunu karşılıksız cevaplandırdım.İngilizce ve Almanca yabancı dillerim vardır.Evliyim.

Add Comments