Uyuşukluk

Uyuşukluk

Uyuşukluk

uyuşukluk

 

Şikayet
Uykulu bir haliniz var. Ya uykunuzu alamıyor ya da iyi uyuyamıyorsunuz.

Nedenleri

Yetersiz uyku : Uyuşukluk halinin en çok görülen nedeni iyi uyumamaktır. Pek çok kişi ihtiyaç duyduğu uyku süresini küçümser; Çok meşgulken yeterli uykuyu verimli çalışma açısından yaşamsal değil, önemsiz sayar. İnsanların çoğu her gece aralıksız 7 – 8 saat uykuya ihtiyaç duyar; daha az uyuduğunda gün boyunca uyuşukluk hisseder.

Uyku düzensizliği : Sürekli değişen ya da düzensiz zamanlarda uyumak da uyuşukluğun bir başka nedenidir. Gece vardiyasında çalışıyor veya her gün aynı saatte yatıp aynı saatte kalkmıyor olabilirsiniz.
Doğal uyuma/uyanma çevrimini bozmuşsunuz demektir.

Uyku apnesi : Üst solunum yollarının tıkanmasıyla nefes almanın geçici olarak durması demek olan bu uyku hastalığından milyonlarca insan şikayetçidir.
Daha çok horlayan ve aşırı kilolu insanlarda görülür.
Genellikle vücudun yeterli oksijen almadığını fark eden beyin bir uyarıcı refleksle kişiyi uyandırır ve normal nefes almayı başlatır. Ancak uyku bunun sonucunda bölünür, dinlendirmez ve gün içinde sersemlik haline yol açar.

Kendiniz Ne Yapabilirsiniz?

24 saatte en az 7 saat uyuyun. Uyku sadece fırsat bulunduğunda yapılan bir şey değildir; uyku sağlık açısından gereklidir. Uykunuza bir düzen verin. Her gün aynı saatte yatıp aynı saatte kalkmaya çalışın.

Mümkünse, öğleden sonra kestirin; 45 dakikalık kestirme pek çok insanı uyarır (bazılarında ters etki yapabilir). Eğer uykusuzluk çekiyorsanız, buna başvurmayın.
Kafeini alınmış kahve, çay veya soğuk içecekler için, ama fazlaya kaçmayın. Sabah 1 – 2 bardak çay ve öğleden sonra 1 fincan kahve yeterlidir.
Egzersiz yapın. Muhtemelen fiziksel olarak aktif olmadığınız zamanlarda uyuşukluk hissedersiniz.
Uyuşukluk başladığında yürümek iyi gelebilir.

Önleme
24 saatte aralıksız en az 7 saat uyumaya çalışın.
Egzersiz yapın.
Kahve, çay, soğuk içecekler, kakao ve benzerleri gibi kafeinli içecekleri azaltın.

Öteki Nedenler
Uykusuzluk
Soğuk algınlığı
Enfeksiyon
Alkol içme
Kafeini bırakma
İlacın yan etkisi
Narkolepsi
Ensafalit
Menenjit
Depresyon
Author Avatar

About Author

1976 Estel doğumluyum. 1994 yılında orta öğretimimi Kadıköy Anadolu Lisesi’ nde,Tıp eğitimimi 2002 yılında Uludağ Üniversitesi Tıp Fakültesi’ nde tamamladım. 2002 yılında Tıpta Uzmanlık(TUS) sınavını Türkiye derecesi ile kazanıp ,İstanbul Beyoğlu Göz Araştırma Hastanesi’ nde Prof.Dr.Ömer Faruk YILMAZ ve Prof.Dr.Ziya Kapran’ın asistanı olarak ihtisasımı tamamladım.2008 yılında uzman doktor oldum, aynı yıl Kızıltepe Devlet Hastanesinde mecburi hizmeti yaptım. çeşitli özel hastanelerde uzman doktor ve başhekim pozisyonlarında çalıştım.Halen okuloplasti,şaşılık, refraktif cerrahi , ön segment (katarakt-keratoplasti) alanlarında cerrahi önplanda çalışmaları sürdürüyorum. 1998 yılında Türkiyenin ilk ücretsiz sağlık hizmeti sunan vede ilk sağlık sitesi olan hastarehberi.com u kurdum . 2002 senesinde sağlık turizmi alanında Türkiyede ilk defa grup halinde excimer lazerle göz ameliyatları için avrupadan hastaların getirilmesini ülkemize kazandırdım . Dünyada ilk defa uygulanan acufocus yöntemiyle yakın görme ameliyatlarının ve göz içine implantla yerleştirilen göz tansiyonu implantlarını ülkemize kazandırdım ve dünyada ilk defa Amerikalılarla birlikte uygulanmasını sağladım. Yuzbinlerce sağlık sorusunu karşılıksız cevaplandırdım.İngilizce ve Almanca yabancı dillerim vardır.Evliyim.

Yorum Ekle

Göz Hastalıkları Uzmanı, Retina, Oküloplastik Cerrahi, Glokom, Katarakt ve Refraksiyon, Blefaroplasti

Dost Siteler

Reklam | Лечение в Турция | Пластика на клепачи | Присаждане на коса в Турция
Bumerang - Yazarkafe

1998-2017 All Rights Reserved © HastaRehberi