Vajina Kanaması

  1. Anasayfa
  2. Gebelik ve Kadın Hast
  3. Vajina Kanaması
Vajina Kanaması

Vajina Kanaması

 

vajinada-kanama-akıntı

 

Şikayet

Adetlerinizin arasında, hamilelik sırasında veya menopozdan sonra kanamanız var.

Nedenleri

Menopoz : Yaşınız 38’i geçti ve adetlerinizin normale göre daha sık olduğunu fark ediyorsunuz veya birkaç ay adet kanaması olmuyor ve sonra beklenmedik kanamalar görülüyor. Bu tür düzensiz kanamalar 40 – 50 yaşlarındaki kadınlarda (bazı kadınlarda daha erken veya geç olabilir) oldukça normaldir. Bu, menopozun – aylık adet kanamalarının bitmesi – yaklaşmakta olduğunun belirtisidir. İsterseniz doktora danışarak menopoz başladıktan sonra hormon ikamesi tedavisinin iyi bir fikir olup olmağını sorabilirsiniz.

Bunun dışında hayatınızın bu döneminde ara sıra düzensiz adet görürseniz endişe edilecek bir şey yoktur.

Doğum kontrol aracı : Beklenmedik bir vajina kanaması oldu ve doğum kontrolü için ya spiral taktırdınız veya doğum kontrol hapı kullanıyorsunuz.

Bunların her ikisi de normal adet dönemi dışında kan damlaması oluşturabilir. Bunda endişelenecek bir şey yoktur.

Düşük : Hamilesiniz ve kanamanız var. Hamilelik sırasında kanama düşük belirtisi olabilir, ancak bazı kadınlarda hamilelik boyunca kanama görülebilir.

Dış gebelik : Karın ağrısıyla birlikte kanamanız var; hamilesiniz veya hamileliğin ilk aylarındasınız.

Hamileliğin ilk dönemlerinde karın ağrısıyla birlikte kanama dış gebeliğin, yani rahim dışında gelişen bir hamileliğin işareti olabilir. Hamileliğe son vermek için acil ameliyat müdahalesi gerektirir.

Kendiniz Ne Yapabilirsiniz?

Normal adet döneminizdeki gibi pet veya tampon kullanın.

Aspirin içmeyin, kanamayı uzatabilir.

Önleme

Doğum kontrol yönteminiz adet dönemi aralarında kan damlamasına yol açıyorsa, başka bir yönteme geçmeyi isteyebilirsiniz.

Öteki Nedenler Adet görme Enfeksiyon Yumurtalık kisti Endometriyal hiperplazı Rahim fibroidi Rahim kanseri Servikal kanser

Çocuğunuzun Tedavisi

Adet başladıktan sonraki ilk 3 yıl içinde ara sıra düzensiz kanama normaldir.

Adet dönemi başlamış olsa da, olmasa da, çocuklardaki vajina kanaması bazen cinsel tecavüzün bir işareti olabilir.
Author Avatar

About Author

1976 Estel doğumluyum. 1994 yılında orta öğretimimi Kadıköy Anadolu Lisesi’ nde,Tıp eğitimimi 2002 yılında Uludağ Üniversitesi Tıp Fakültesi’ nde tamamladım. 2002 yılında Tıpta Uzmanlık(TUS) sınavını Türkiye derecesi ile kazanıp ,İstanbul Beyoğlu Göz Araştırma Hastanesi’ nde Prof.Dr.Ömer Faruk YILMAZ ve Prof.Dr.Ziya Kapran’ın asistanı olarak ihtisasımı tamamladım.2008 yılında uzman doktor oldum, aynı yıl Kızıltepe Devlet Hastanesinde mecburi hizmeti yaptım. çeşitli özel hastanelerde uzman doktor ve başhekim pozisyonlarında çalıştım.Halen okuloplasti,şaşılık, refraktif cerrahi , ön segment (katarakt-keratoplasti) alanlarında cerrahi önplanda çalışmaları sürdürüyorum. 1998 yılında Türkiyenin ilk ücretsiz sağlık hizmeti sunan vede ilk sağlık sitesi olan hastarehberi.com u kurdum . 2002 senesinde sağlık turizmi alanında Türkiyede ilk defa grup halinde excimer lazerle göz ameliyatları için avrupadan hastaların getirilmesini ülkemize kazandırdım . Dünyada ilk defa uygulanan acufocus yöntemiyle yakın görme ameliyatlarının ve göz içine implantla yerleştirilen göz tansiyonu implantlarını ülkemize kazandırdım ve dünyada ilk defa Amerikalılarla birlikte uygulanmasını sağladım. Yuzbinlerce sağlık sorusunu karşılıksız cevaplandırdım.İngilizce ve Almanca yabancı dillerim vardır.Evliyim.

Add Comments