Varislerler korunma ve tedavisi

  1. Anasayfa
  2. Cilt Hastalıkları
  3. Varislerler korunma ve tedavisi
Varislerler  korunma ve tedavisi

Varislerler korunma ve tedavisi

 

varis-tedavisi-korunma
Varisler dolaşım bozukluğuna bağlı cilt hastalıkları, cilt altında kalınlaşma, cilt yaraları başta olmak üzere birçok soruna yol açabiliyor.

Kalp ve damar hastalıkları uzmanları, her yüz kişiden 10-20'sinde varis sorunu bulunduğunu, orta yaşın üzerinde görülme sıklığının yüzde 35'lere ulaştığını söylüyorlar.

Alman Hastanesi Kalp ve Damar Hastalıkları Uzmanı Dr. Mustafa Kemal Çalık, toplardamarların içindeki kanın yerçekimini yenerek kalbe dönebilmesine yardımcı olan ven kapakçıklarının yetersizliği, ven duvarlarının zayıflığı ve doğuştan damar hastalıklarının varislerin oluşmasına zemin hazırladığını söyledi. Kadınlarda varis hastalığına yakalanma olasılığının erkeklere oranla 3-4 kat fazla olduğunu belirten Dr. Çalık, gebelik durumları da eklenince bu oranın 2-3 kat daha arttığını anlattı. Ailesel geçişin varis oluşumundaki etkenlerin başında geldiğini vurgulayan Dr. Çalık, ‘‘Meslekleri sürekli ayakta durmayı ve sürekli oturmayı gerektiren hostesler, sekreterler, doktorlar, mankenler ile ev hanımlarında çok görülüyor. Ayrıca hamilelik, doğum kontrol hapı kullanımı, şişmanlık, karıniçi basıncı artıran hastalıklar, tümörler, şant ameliyatları gibi başka sorunlar da varis oluşumunda etkili oluyor’’ dedi.

Sıcak şikayetleri arttırıyor

Hastaların şikayetlerinin sıcak ortamlarında, uzun süre oturmaları ve ayakta durmalarında, adet görme öncesi ve günün son saatlerinde arttığını belirten Dr. Çalık, ‘‘Bacaklarda dolgunluk hissi ve gece krampları, şişlik veya gerginlik hissi, ağrı, yorgun ayak sendromu nedenleriyle hastalar doktora başvuruyorlar’’ diye konuştu.

Tedavi ilaç ya da ameliyatla

SKLEROTERAPİ yöntemi, küçük ve orta büyüklükteki varislerde uygulanıyor. Belli aralıklarla 2-4 seans yapılıyor. Varislerin içine kurutacak ilaç veriliyor. Lazer tedavisi ve fototerapi yöntemleri ancak bazı özel bölgelerde ve durumlarda verimli olabiliyor. Her ikisi ciltte kalıcı renk değişiklikleri yapabiliyor. Bu ışın ve ısıdan cilt de etkileniyor ve renk değişimi bu nedenle meydana geliyor. Değişim kalıcı olabiliyor. Cerrahi tedavide ise varisleşmiş damarlar soyulabiliyor veya varis odakları çıkarılıyor. Varisli noktayı çengelle dışarı alarak devre dışı bırakmak da cerrahi yöntemler arasında yer alıyor. Alışkanlıkların değişmesi, varis çorabı giyilmesi gibi önlemler koruyucu olabiliyor.

Teşhisi zor değil

Güvenli varis tanısı kolayca yapılabiliyor. Ultrasonografi ile dubleks tarama ve renkli akım görüntüleme yöntemi hemen bütün varis hastalıklarının yüzde 95 güvenilirlikle saptanmasını sağlıyor. Venografi ve fotopletismografi gibi yöntemler devreye sokulursa varis tanısında başarı yüzde 100'e ulaşabiliyor.

Mesude ERŞAN

 

Vücutta kullanıldıktan sonra toksik maddelerle kirlenen kanı kalbe taşıyan damarlara toplardamar adı verilir.

Bacaklardaki toplardamar duvarlarının elastikiyetinin bozulması suretiyle kanı ileriye doğru hareket ettirememesi, taşıyıcı görevini yapamaması sonucu damarların genişleyip kese halini alması ve belirgin hale gelmesine varis hastalığı adı verilir.

Erişkin erkeklerin yarısında, kadınların ise üçte ikisinde değişik oranlarda varislanmiş damarlar bulunmaktadır.

Varis, ayakta uzun süre ve fazla duran kişilerin hastalığıdır. Berberlerde, tezgahtarlarda, hemşirelerde sık görülür. Kadınlarda, bilhassa hamile olan kadınlarda hormonal etki ile (kadınlık hormonunun etkisi ile) varis ihtimali artmaktadır. Kadınlık hormonu damar duvarlarındaki elastikiyeti azaltarak damarların genişlemesine sebep olur.

Hamilelik döneminde kadınlık hormonu(progesteron) daha fazla arttığı için ve bebek ana toplardamara baskı yaptığı için varis olma ihtimali artar.

Varis oluşumunda, genetik yani soyaçekim de önemlidir.

Çalışan kadın veya erkeklerin yaklaşık yüzde 20'sinde kronik varisler görülmektedir. Bu kişilerdeki damar genişlemeleri değişik derecelerdedir.

Ayakta duran insanlarda adele pompası çalışmadığı için varis oluşumu kolaşlaşır. Kirli kan yerçekimine bağlı olarak, hem de adale pompasının çalışmamasına bağlı olarak ayaklarda birikir. Çok şiddetli kramp tarzında ağrılar yapar.

Adale pompasını şöyle izah edebiliriz:

Yürürken veya ileri geri hareket ettiğimizde kaslarımız kasılıp arasından geçen damarları sıkarak içindeki kanı yukarıya doğru hareket ettirir. Biz bunu hiç fark etmeyiz.

Yani bacak adalelerimiz tıpkı kalp gibi kanı ileri doğru pompalar.

Bacaklarını sarkıtıp oturan hastada da adale pompası çalışmadığı için varis olma riski artar.

Her türlü sıcak(güneş, ultraviyole, sauna, kaplıca, fizik tedavisi) varis oluşumunu hızlandırır.

Bir kadının adet döneminin ikinci yarısında; özellikle son günlerde bacaklarında yorgunluk, şişlik ve ağrı yakınmaları varsa, bunun venöz yetmezlikten (toplardamar kanının geri dönüş güçlüğü) kaynaklandığı bilinmelidir. Başlangıçtaki bu masum yakınmalar ileride varise neden olacaktır.

Varisten korunmak ve tedavi olmak mümkündür, kesin tedavi ise ameliyattır.
Author Avatar

About Author

1976 Estel doğumluyum. 1994 yılında orta öğretimimi Kadıköy Anadolu Lisesi’ nde,Tıp eğitimimi 2002 yılında Uludağ Üniversitesi Tıp Fakültesi’ nde tamamladım. 2002 yılında Tıpta Uzmanlık(TUS) sınavını Türkiye derecesi ile kazanıp ,İstanbul Beyoğlu Göz Araştırma Hastanesi’ nde Prof.Dr.Ömer Faruk YILMAZ ve Prof.Dr.Ziya Kapran’ın asistanı olarak ihtisasımı tamamladım.2008 yılında uzman doktor oldum, aynı yıl Kızıltepe Devlet Hastanesinde mecburi hizmeti yaptım. çeşitli özel hastanelerde uzman doktor ve başhekim pozisyonlarında çalıştım.Halen okuloplasti,şaşılık, refraktif cerrahi , ön segment (katarakt-keratoplasti) alanlarında cerrahi önplanda çalışmaları sürdürüyorum. 1998 yılında Türkiyenin ilk ücretsiz sağlık hizmeti sunan vede ilk sağlık sitesi olan hastarehberi.com u kurdum . 2002 senesinde sağlık turizmi alanında Türkiyede ilk defa grup halinde excimer lazerle göz ameliyatları için avrupadan hastaların getirilmesini ülkemize kazandırdım . Dünyada ilk defa uygulanan acufocus yöntemiyle yakın görme ameliyatlarının ve göz içine implantla yerleştirilen göz tansiyonu implantlarını ülkemize kazandırdım ve dünyada ilk defa Amerikalılarla birlikte uygulanmasını sağladım. Yuzbinlerce sağlık sorusunu karşılıksız cevaplandırdım.İngilizce ve Almanca yabancı dillerim vardır.Evliyim.

Add Comments