Verem, yeniden tehlike…

  1. Anasayfa
  2. Genel
  3. Verem, yeniden tehlike...
Verem, yeniden tehlike…

Verem, yeniden tehlike…

verem-tuberkuloz-tedavisi

 

 

Verem hastalığı, tüm gelişmiş ülkelerde tehlikeli bir gelişme gösteriyor. Dünyada her yıl 2 milyon kişi veremden ölüyor, saniyede ise bir kişi verem virüsü ile enfekte oluyor. Avrupa Klinik Mikrobiyoloji ve Enfeksiyon Hastalıkları Derneği Başkanı Prof. Dr. Nord veremin, antibiyotik tedavisine direnç gösterdiğini belirtiyor.

Avrupa Klinik Mikrobiyoloji ve Enfeksiyon Hastalıkları Derneği Başkanı Prof. Dr. Carl Erik Nord, verem hastalığının, “artık var olmadığı” düşünülen ABD ve Avrupa ülkelerine daha da güçlenerek geri döndüğünü bildirdi.

Prof. Dr. Nord, sağlık alanında kendilerini şaşırtan en ilginç gelişmelerden birinin, “geçmişin hastalıkları” olarak nitelendirdikleri verem ve sıtmanın, artık gelişmiş ülkeleri de tehdit eder hale gelmesi olduğunu vurguladı. Özellikle verem virüsünün gelişmiş ülkelere geri döndüğünü ifade eden Prof. Dr. Nord, “Verem, tüm gelişmiş ülkelerde tehlikeli bir gelişme gösteriyor. ABD ve Batı Avrupa ülkelerinde çok yaygın hale gelen verem, antibiyotik tedavisine direnç gösteriyor. Bu ürkütücü bir durum olmakla birlikte, var olan verem aşılarının artık insanları korumaması da ayrı bir sorun” dedi.

Dünya Sağlık Örgütü’nün verilerine göre, dünyada yılda yaklaşık 8-8.5 milyon kişi verem hastalığına yakalanıyor. Bunların 2 milyonu hayatını kaybederken, saniyede 1 kişi verem virüsü ile enfekte oluyor. Dünyadaki veremli hastaların yüzde 80’i 22 ülkede... Veremin en fazla sorun yarattığı ülkelerin başında Brezilya, Endonezya ve Nijerya geliyor. Bu arada, Pasifik Okyanusu’nun batısında yer alan bölgede, verem hastalığından günde bin kişi can veriyor. Verem, ağırlıklı olarak yoksulluk ve az gelişmişlik nedeniyle insan sağlığını tehdit ediyor. Verem hastalarının tedavilerinin yarım kalması da dirençli bir verem türünü geliştirdi. İnsanların giderek artan oranda seyahat etmesi ise dirençli verem virüsünün tüm dünyaya yayılmasına yol açıyor.
Author Avatar

About Author

1976 Estel doğumluyum. 1994 yılında orta öğretimimi Kadıköy Anadolu Lisesi’ nde,Tıp eğitimimi 2002 yılında Uludağ Üniversitesi Tıp Fakültesi’ nde tamamladım. 2002 yılında Tıpta Uzmanlık(TUS) sınavını Türkiye derecesi ile kazanıp ,İstanbul Beyoğlu Göz Araştırma Hastanesi’ nde Prof.Dr.Ömer Faruk YILMAZ ve Prof.Dr.Ziya Kapran’ın asistanı olarak ihtisasımı tamamladım.2008 yılında uzman doktor oldum, aynı yıl Kızıltepe Devlet Hastanesinde mecburi hizmeti yaptım. çeşitli özel hastanelerde uzman doktor ve başhekim pozisyonlarında çalıştım.Halen okuloplasti,şaşılık, refraktif cerrahi , ön segment (katarakt-keratoplasti) alanlarında cerrahi önplanda çalışmaları sürdürüyorum. 1998 yılında Türkiyenin ilk ücretsiz sağlık hizmeti sunan vede ilk sağlık sitesi olan hastarehberi.com u kurdum . 2002 senesinde sağlık turizmi alanında Türkiyede ilk defa grup halinde excimer lazerle göz ameliyatları için avrupadan hastaların getirilmesini ülkemize kazandırdım . Dünyada ilk defa uygulanan acufocus yöntemiyle yakın görme ameliyatlarının ve göz içine implantla yerleştirilen göz tansiyonu implantlarını ülkemize kazandırdım ve dünyada ilk defa Amerikalılarla birlikte uygulanmasını sağladım. Yuzbinlerce sağlık sorusunu karşılıksız cevaplandırdım.İngilizce ve Almanca yabancı dillerim vardır.Evliyim.

Add Comments