Vücudumuzdaki Kaşıntı

  1. Anasayfa
  2. Cilt Hastalıkları
  3. Vücudumuzdaki Kaşıntı
Vücudumuzdaki Kaşıntı

Vücudumuzdaki Kaşıntı

egzama

Alternatif isimler

Pruritus

Tanım

Etkilenmiş bölümü kaşıma isteğine neden olan derinin rahatsız edici irritasyonu veya özel bir karıncalanma durumudur.

Doktorunuza başvurun

açıklanamayan başka belirtilerle birlikte olan kaşıntı varsa

şiddetli , uzun süreli , sebebi açıklanamayan kaşıntı varsa ...

Nedir

Kaşıntı yaygın veya belirli bir bölgeye sınırlı olabilir.

Kaşıntının basitten komplekse kadar geniş bir yelpazeyi oluşturan birçok sebebi vardır.

Bazı sınıflandırmalar şu şekildedir : belirli bir bölgeye sınırlı ( lokal ) kaşıntı böcek ısırması ve sokmasıyla oluşan deri irritasyonu belirli bir bölgeye sınırlı veya yaygın olan kaşıntı zehirli sarmaşık veya ısırgan otu gibi kimyasal irritasyon çevresel sebepler ( güneş yanığı gibi ) ürtiker ( kurdeşen ) parazitler ( baş biti , vücut biti , kasık biti) yaygın kaşıntı enfeksiyöz hastalıklar ( suçiçeği ) allerjik reaksiyonlar sarılıkla beraber olan karaciğer hastalığı ilaç reaksiyonları

Her döküntü kaşıntılı değildir. Ancak eğer kaşıntı varsa, kaşımamaya özen gösterilmelidir.

Sık rastlanan nedenleri böcek ısırığı kontakt dermatit ( zehirli sarmaşık veya zehirli meşe ) kuru deri kontakt irritanlar ( sabunlar , kimyasallar , yün gibi ) atopik dermatit çocukluk dönemi enfeksiyonları ( suçiçeği , kızamık gibi ) döküntüler ( kaşıntılı-kaşıntısız olabilir ) yaşlı deri gıda veya ilaç allerjileri gebelik hepatit demir eksikliği anemisi parazitler follikülit ve impetigo gibi yüzeyel deri enfeksiyonları deri enfeksiyonları seboreik dermatit psöriasis ( sedef hastalığı ) ürtiker pitriasis rosea ilaçlar

NOT : Kaşıntının başka sebepleri de vardır. Bu liste hepsini içermemektedir. Sebepler hem kişinin yaşı , cinsiyeti hem de belirtinin özelliği , zamanı , kötüleştiren faktörler , iyileştiren faktörler ve beraberindeki şikayetler gibi spesifik karakterleriyle değişiklik gösterebilir.

İlk yaklaşım

sürekli veya şiddetli kaşıntı varsa dermatolog ( deri hastalıkları uzmanı ) kesin tanıyı koyar ve spesifik tedaviyi uygular.

bu süre içinde kaşıntının üstesinden gelebileceğiniz birkaç adım vardır : kaşıntılı alanı ovmaktan veya kaşımaktan kaçınmalısınız. Kısa tırnaklar kaşımadan ötürü oluşabilecek deri hasarından koruyucu olabilir. serin tutan , hafif giysiler giyilmelidir. Kaşıntılı bölgenin üzerine pürtüklü özellikle de yün giysiler giyinmekten kaçınmalıdır. az sabunlu ılık banyolar yapılabilir. banyodan sonra deriyi serinletmek ve yumuşatmak için rahatlatıcı losyonlar kullanılabilir. kaşıntılı bölgeye soğuk kompres uygulanabilir. doktorun verdiği ilaçlar ve deri merhemleri kullanılabilir ( iki yaş altındaki çocuklar hariç). uzun süre aşırı sıcak ve neme maruz kalınmamalıdır. kaşıntı üzerinde yoğunlaşmamak için eğlenceli hobiler edinilebilir.

Muayene sırasında sorulabilecek sorular

Tıbbi hikaye alınır ve fizik muayene yapılır.

Tıbbi hikaye soruları şunları içerebilir : zamanı ne zamandan beri kaşıntı var ? kaşıntı giderek kötüleşiyor mu ? yayılıyor mu ? kötüleştiren veye tetikleyen faktörler son zamanlarda sizi irrite eden (rahatsız eden) herhangi birşeyle karşılaştınız mı ?) herhangi birşeye allerjiniz var mı ? kullandığınız ilaçlar var mı ? son zamanlarda yeni kullanmaya başladığınız bir ürün var mı ? ne ? ( sabunlar , yumuşatıcılar , parfümler , deodorantlar vs ) son zamanlarda kabuklu yemişler yedinizmi? son zamanlarda sizi bir böcek ısırdı mı ? cilt losyonu kullanıyor musunuz ? yakın bir tarihte güneşlendiniz mi ? kaşıntı bölgesi vücudunuzun neresi kaşınıyor ? kaşıntı vücudunuzun her yerinde mi yoksa belirli bir bölgesinde mi ? özelliği döküntü var mı ? kabarcık var mı ? pullanma var mı ?

diğer başka belirtiler var mı ?

Tanısal testler şunları içerebilir : tam kan sayımı eritrosit sedimantasyon hızı ( kırmızı kan hücresi çökme hızı ) protein elektroforezi allerji testleri şüphelenilen sebeplere yönelik testler
Author Avatar

About Author

1976 Estel doğumluyum. 1994 yılında orta öğretimimi Kadıköy Anadolu Lisesi’ nde,Tıp eğitimimi 2002 yılında Uludağ Üniversitesi Tıp Fakültesi’ nde tamamladım. 2002 yılında Tıpta Uzmanlık(TUS) sınavını Türkiye derecesi ile kazanıp ,İstanbul Beyoğlu Göz Araştırma Hastanesi’ nde Prof.Dr.Ömer Faruk YILMAZ ve Prof.Dr.Ziya Kapran’ın asistanı olarak ihtisasımı tamamladım.2008 yılında uzman doktor oldum, aynı yıl Kızıltepe Devlet Hastanesinde mecburi hizmeti yaptım. çeşitli özel hastanelerde uzman doktor ve başhekim pozisyonlarında çalıştım.Halen okuloplasti,şaşılık, refraktif cerrahi , ön segment (katarakt-keratoplasti) alanlarında cerrahi önplanda çalışmaları sürdürüyorum. 1998 yılında Türkiyenin ilk ücretsiz sağlık hizmeti sunan vede ilk sağlık sitesi olan hastarehberi.com u kurdum . 2002 senesinde sağlık turizmi alanında Türkiyede ilk defa grup halinde excimer lazerle göz ameliyatları için avrupadan hastaların getirilmesini ülkemize kazandırdım . Dünyada ilk defa uygulanan acufocus yöntemiyle yakın görme ameliyatlarının ve göz içine implantla yerleştirilen göz tansiyonu implantlarını ülkemize kazandırdım ve dünyada ilk defa Amerikalılarla birlikte uygulanmasını sağladım. Yuzbinlerce sağlık sorusunu karşılıksız cevaplandırdım.İngilizce ve Almanca yabancı dillerim vardır.Evliyim.

Add Comments