Vücut Geliştirme Ve Sağlık İlişkisi

Vücut Geliştirme Ve Sağlık İlişkisi

Vücut Geliştirme Ve Sağlık İlişkisi

Vücut Geliştirme Ve Sağlık İlişkisi

vucut gelistirme
vucut gelistirme saglik


Vücut Geliştirme ve yapılan egzersizler sağlıklı yaşam için vazgeçilmezdir. Hareketsiz bir yaşam tarzı hem obeziteye hemde sağlıksız bir yaşam tarzına davetiye çıkarır.

Bireylerin kaslarını sağlıklı bir şekilde kullanmalı ancak geliştirilmesine ve kullanılmasına bağlıdır. Vücut Geliştirme sporu , bu açıdan çok önemli bir spor dalıdır.

Vücut Geliştirmede uyulması gereken bazı prensipler vardır bu prensipleri sıralarsak :

1.İyi dinlenilmeli - Kasların dinlendikçe geliştiği bilinmelidir.

2.İyi Beslenilmelidir, iyi bir beslenme hem sağlık hem vücut geliştirme için çok önemlidir.

3.İyi antrenman yapılmalıdır . Doğru metotlarla yapılan antrenmanlar kişinin hem sağlığı açısından önemli hem vücut geliştirmede maksimum fayda sağlar.

Hareketsiz yaşam tarzı beraberinde bir çok hastalığı getirdiğini belirtmiştik belli başlı rahatsızlıkları sıralarsak bunlar : obezite dolayısıyla kalp - damar sağlığında sorun oluşması ileriki yıllarda Eklemlerin fleksibilitesi (esnekliği) azalmaya başlar ,kireçlenmeler ve belli başlı şeker hastalıkları hareketsiz yaşamın sonuçlarındandır.

Eğer sağlıklı bir birey olarak yaşamımıza devam etmek istiyorsak mutlaka spor hayatımıza dikkat etmeliyiz , egzersizlerimize maksimum dikkat etmeli ve gün atlamamız gereklidir.

Vücut Geliştirme ve Sağlık birbirinden ayrılmayacak konulardır . Vücut Geliştirme konusuna ayrıntılı girersek belli başlı püf noktalarından bahsetmemiz gerekirse :

Vücut Geliştirme Programları ile ilgili püf noktalarını paylaşmamız gereklidir. Kişinin spor geçmişine ve vücut tipine göre kendisine uygun vücut geliştirme programları içerisinden birini seçmelidir.

Örneğin , spora 3 ay önce başlamış biriyle 3 sene önce başlamış birinin vücut geliştirme programı aynı olamaz , bu programlar konusunda deneyimli uzman hocalar tarafından yazılmalıdır.

Vücut geliştirmeye yeni başlayanlar ile ilgili programlar mevcuttur bu programlardan yararlanılmalıdır.

Diğer bir hususta buy sporda supplement - yani sporcu takviyesi alınmalıdır hususudur.

Supplementler , spor geçmişi ve belli bir hedefi olan sporcular tarafından kullanabilinir. Aşırıya kaçılmadağı sürece bu tür besin takviyelerinin kişiye zararı yoktur. Ama gereğinden fazla supplement almak hem böbrekleri yorabilir hemde yağlanmaya yol açabilir yani özetle her şeyin aşırısı zararlıdır.

Supplementler nelerdir ?

Protein Tozları , amino asitler, vitaminler ve mineraller bu besin takviyelerine girer genelde iyi beslenemeyen sporcular veya bireyler tarafından kullanılır ama burada dikkat edilmesi gereken diğer husus asla doğal beslenme kadar etkili ve sağlıklı olmayacağıdır adı üstünde besin takviyeleridir yani iyi bir beslenme ile alınması gereklidir.

Sağlığımızı  kaybetmemiz için vücudumuza aldığımız her yabancı maddeyi besinleri iyi analiz etmemiz gereklidir gelişi güzel bilinçsizce takviye yapılması vücudumuza zararlıdır.

Genelde bazı sorular alıyoruz bunlardan biri en iyi protein tozu  hangisi ?  şeklindedir .Bu soruya cevap vermemiz güçtür bunun cevaplayabilmesi için deneyimli kişiler tarafından kullanılması sonuçlarına göre hareket edilmesi gereklidir. Protein Tozu da bilinçli ve aşırıya kaçınılmadan kullanılmalıdır.

Sağlık ve Vücut Geliştirme Bağlantısı

Vücut Geliştirme kişiyi zihinde tutar ve bağışıklık sisteminide güçlendirir , kasları diri tutar ve bu sebeple kişi daha iyi beslenir kısacası kendine iyi bakar disipline girer.

Özet olarak toparlamamız gerekirse' sağlam kafa sağlam vücutta bulunur ' sözünden yola çıkarak hem fiziksel olarak hem ruhsal olarak hepimizin spor yapma ihtiyacı vardır. Vücut Geliştirme sporu da bireyini hem mental açıdan hem fiziksel açıdan gelişimine olumlu katkıda bulunmaktadır.

Vücut Geliştirmenin Kişiye Faydaları Nelerdir ?

1.Kişinin zararlı alışkanlıklardan kurtulmasını sağlar.

2.Kişiye öz güven aşılayarak hem iş hayatında hem özel hayatında daha başarılı olmasına katkıda bulunur

3.Sağlık açısından faydalıdır ve yapılan araştırmalar göstermiştir ki , spor yapan bireyle yapmayan birey arasında bağışıklık sisteminde farklılıklar ortaya çıkmıştır. Sporcuların doğal olarak bağışıklık sistemini daha kuvvetlidir.

4.Hayatınız disiplin altına girer

5.Aldığınız giysiler hem üzerinizde daha güzel durur hemde fiziksel olarak daha bakımlı görünürsünüz.

6.Yaşam enerjiniz artar ve olduğundan daha genç görünürsünüz.

Bütün bu sebepleri sıraladığımız zaman vücut geliştirmenin sağlık açısından ne kadar önemli olduğunu görmekteyiz ve Hastarehberi ziyaretçilerine bu güzel sporu tavsiye etmekteyiz !

 
Author Avatar

About Author

1976 Estel doğumluyum. 1994 yılında orta öğretimimi Kadıköy Anadolu Lisesi’ nde,Tıp eğitimimi 2002 yılında Uludağ Üniversitesi Tıp Fakültesi’ nde tamamladım. 2002 yılında Tıpta Uzmanlık(TUS) sınavını Türkiye derecesi ile kazanıp ,İstanbul Beyoğlu Göz Araştırma Hastanesi’ nde Prof.Dr.Ömer Faruk YILMAZ ve Prof.Dr.Ziya Kapran’ın asistanı olarak ihtisasımı tamamladım.2008 yılında uzman doktor oldum, aynı yıl Kızıltepe Devlet Hastanesinde mecburi hizmeti yaptım. çeşitli özel hastanelerde uzman doktor ve başhekim pozisyonlarında çalıştım.Halen okuloplasti,şaşılık, refraktif cerrahi , ön segment (katarakt-keratoplasti) alanlarında cerrahi önplanda çalışmaları sürdürüyorum. 1998 yılında Türkiyenin ilk ücretsiz sağlık hizmeti sunan vede ilk sağlık sitesi olan hastarehberi.com u kurdum . 2002 senesinde sağlık turizmi alanında Türkiyede ilk defa grup halinde excimer lazerle göz ameliyatları için avrupadan hastaların getirilmesini ülkemize kazandırdım . Dünyada ilk defa uygulanan acufocus yöntemiyle yakın görme ameliyatlarının ve göz içine implantla yerleştirilen göz tansiyonu implantlarını ülkemize kazandırdım ve dünyada ilk defa Amerikalılarla birlikte uygulanmasını sağladım. Yuzbinlerce sağlık sorusunu karşılıksız cevaplandırdım.İngilizce ve Almanca yabancı dillerim vardır.Evliyim.

Yorum Ekle

Göz Hastalıkları Uzmanı, Retina, Oküloplastik Cerrahi, Glokom, Katarakt ve Refraksiyon, Blefaroplasti

Dost Siteler

Reklam | Лечение в Турция | Пластика на клепачи | Присаждане на коса в Турция
Bumerang - Yazarkafe

1998-2017 All Rights Reserved © HastaRehberi