yanık sonrası estetik tedavi

  1. Anasayfa
  2. Cilt Hastalıkları
  3. yanık sonrası estetik tedavi
yanık sonrası estetik tedavi

yanık sonrası estetik tedavi

 

yanik_estetigi

Yanık sonrası en sık oluşan el fonksiyon bozukluğu sebebi, fleksiyon kontraktürleridir. Özellikle eklem bölgeleri üzerindeki yanık, iyileşirken, dokuların büzülmesi ve çekilmesi sonucunda, giderek eklem hareket açısı azalır. Bu devrede uygulanacak ateller ve bası giysileri oluşacak kontraktürü en aza indirgeyebilir. Ancak kontraktür oluşması durumunda en geçerli tedavi, cerrahidir.

Ameliyatta karşılaşılacak en öenemli güçlük, yumuşak doku ve derideki çekintilerin açılmasından sonra eklem ön yüzlerinin açılmasıdır. Kullanılan onarım yöntemelrinden biri olan greftleme (deri yaması) işleminde, greft hem ince olduğundan dayanıksızdır, hem de bir süre sonra greftlerde iyileşme devresi sırasında kontraksiyon (büzülme) oluşmaktadır. Bu nedenle, eklem üzerlerinin lokal fleplerle onarılması çok daha iyi sonuç vermektedir. Bu olguda da parmakların ulnar-dorsal kısımlarından hazırlanan transpozisyon flepleri kullanılarak eklem üzerleri kapatılmış, diğer alanlar tam kalınlıkta deri grefti ile örtülmüştür.
Author Avatar

About Author

1976 Estel doğumluyum. 1994 yılında orta öğretimimi Kadıköy Anadolu Lisesi’ nde,Tıp eğitimimi 2002 yılında Uludağ Üniversitesi Tıp Fakültesi’ nde tamamladım. 2002 yılında Tıpta Uzmanlık(TUS) sınavını Türkiye derecesi ile kazanıp ,İstanbul Beyoğlu Göz Araştırma Hastanesi’ nde Prof.Dr.Ömer Faruk YILMAZ ve Prof.Dr.Ziya Kapran’ın asistanı olarak ihtisasımı tamamladım.2008 yılında uzman doktor oldum, aynı yıl Kızıltepe Devlet Hastanesinde mecburi hizmeti yaptım. çeşitli özel hastanelerde uzman doktor ve başhekim pozisyonlarında çalıştım.Halen okuloplasti,şaşılık, refraktif cerrahi , ön segment (katarakt-keratoplasti) alanlarında cerrahi önplanda çalışmaları sürdürüyorum. 1998 yılında Türkiyenin ilk ücretsiz sağlık hizmeti sunan vede ilk sağlık sitesi olan hastarehberi.com u kurdum . 2002 senesinde sağlık turizmi alanında Türkiyede ilk defa grup halinde excimer lazerle göz ameliyatları için avrupadan hastaların getirilmesini ülkemize kazandırdım . Dünyada ilk defa uygulanan acufocus yöntemiyle yakın görme ameliyatlarının ve göz içine implantla yerleştirilen göz tansiyonu implantlarını ülkemize kazandırdım ve dünyada ilk defa Amerikalılarla birlikte uygulanmasını sağladım. Yuzbinlerce sağlık sorusunu karşılıksız cevaplandırdım.İngilizce ve Almanca yabancı dillerim vardır.Evliyim.

Add Comments