Yenidoğan Apnesi(Solunum Durması)

Yenidoğan Apnesi(Solunum Durması)

Yenidoğan Apnesi(Solunum Durması)

bebek-solunum-apne

Tanım

Solunumun 15-30 saniyeden uzun süre durmasıdır.Uzamış apne normal doğanlarda 16 saniyeden fazla, prematürelerde 20 saniyeden fazla solunum durmasıdır.

Nedenleri,Görülme sıklığı,Risk faktörleri

Oksijen Yetersizliği:RDS, anemi, düşük hacimli nefes alma doğumsal kalp rahatsızlığı Solunum merkezinin çalışmasının bozulması Düşük kan şekeri, düşük kan kalsiyumu, elektrolit bozuklukları Anormal veya Artmış Refleks:Hava yollarından beslenme veya mideden geriye kaçışa bağlı Hava Yolları Darlığı:Boynun fazlaca öne doğru eğilmesi ile Isı:Küvöz ısısının hızla artması nedeniyle özellikle prematürelerde apneye sebep olabilir. Erken Doğan Apnesi:Herhangi bir neden olmadan olabilir. Bunun nedeni karbondioksite olan duyarlılığın artmasıdır.

Belirtiler

Kalp atış frekansında azalma (bradikardi) Morarma (siyanoz), solukluk, düşük tonus Prematürelerde 20 saniyeden sonra bradikardi ve siyanoz 30 saniyeden sonra ise solukluk ve düşük tonus

Tedavi

Bebeğin sık sık uyarılarak solunumu başlatılır.Bunun için su yatağı kullanılır. Anemi olmasa bile bir miktar kan nakli yapılabilir. Çevre ısısı kontrol edilir. Solunum durmasına neden olan uyaranlardan kaçınılmalıdır Daha ileri vakalarda mekanik solunumla destek olunur.
Author Avatar

About Author

1976 Estel doğumluyum. 1994 yılında orta öğretimimi Kadıköy Anadolu Lisesi’ nde,Tıp eğitimimi 2002 yılında Uludağ Üniversitesi Tıp Fakültesi’ nde tamamladım. 2002 yılında Tıpta Uzmanlık(TUS) sınavını Türkiye derecesi ile kazanıp ,İstanbul Beyoğlu Göz Araştırma Hastanesi’ nde Prof.Dr.Ömer Faruk YILMAZ ve Prof.Dr.Ziya Kapran’ın asistanı olarak ihtisasımı tamamladım.2008 yılında uzman doktor oldum, aynı yıl Kızıltepe Devlet Hastanesinde mecburi hizmeti yaptım. çeşitli özel hastanelerde uzman doktor ve başhekim pozisyonlarında çalıştım.Halen okuloplasti,şaşılık, refraktif cerrahi , ön segment (katarakt-keratoplasti) alanlarında cerrahi önplanda çalışmaları sürdürüyorum. 1998 yılında Türkiyenin ilk ücretsiz sağlık hizmeti sunan vede ilk sağlık sitesi olan hastarehberi.com u kurdum . 2002 senesinde sağlık turizmi alanında Türkiyede ilk defa grup halinde excimer lazerle göz ameliyatları için avrupadan hastaların getirilmesini ülkemize kazandırdım . Dünyada ilk defa uygulanan acufocus yöntemiyle yakın görme ameliyatlarının ve göz içine implantla yerleştirilen göz tansiyonu implantlarını ülkemize kazandırdım ve dünyada ilk defa Amerikalılarla birlikte uygulanmasını sağladım. Yuzbinlerce sağlık sorusunu karşılıksız cevaplandırdım.İngilizce ve Almanca yabancı dillerim vardır.Evliyim.

Yorum Ekle