Yutkunma Zorluğu

 1. Anasayfa
 2. Kbb (Кulak Burun Boğaz)
 3. Yutkunma Zorluğu

Yutkunma Zorluğu

Şikayet

Yutkunurken ağrı ve zorluk çekiyorsunuz ve muhtemelen yiyecekleri yutmakta da zorlanıyorsunuz.

Nedenleri

Enfeksiyon : Yutkunurken zorlanıyorsunuz ve aynı zamanda boğazınız şiş, ateşiniz ve başka belirtiler (baş ağrısı, yorgunluk ve iştahsızlık) var. Üst solunum yollarındaki bir viral veya bakteriyel enfeksiyon yutkunma zorluğuna yol açabilir. Öteki belirtiler, enfeksiyonun bulunduğu bölgeye göre değişecektir.

Yabancı cisim : Yutkunmakta zorlanıyorsunuz; boğazınızda yara var; balık kılçığı gibi küçük ve keskin bir şey yutmuş olabilirsiniz.

Bunaltı/stres : Normal yutkunabiliyorsunuz, ama yiyecekler boğazınıza diziliyor ve aşağı gitmeyecekmiş gibi oluyor veya boğazınızda sanki bir yumru varmış gibi oluyor. Bu duygu stres ve bunaltının belirtisi olabilir. Yemek yerken daha fazla içecek almak yardımcı olabilir. Doktorunuza danışarak stres atma ve gevşeme teknikleri hakkında bilgi alabilirsiniz.

Kendiniz Ne Yapabilirsiniz? Yutkunma zorlukları çoğu kez kendi kendine tedavi yöntemleriyle iyileştirilebilir.


Bunaltı/stresten kaynaklanıyorsa, gevşeme teknikleri yardımcı olabilir. Anormal derecede uzun ve derin soluklanıyorsanız, bir kağıt torbasının içine nefes üflemeyi deneyin.


 • Boğaz kuruluğu yutkunma sorununun nedeni olabilir veya bunu zorlaştırır. Bol bol su için ve evinizdeki havanın kuru kalmasını sağlayın. Her gün bol sıvı alın ve yatak odanızın davası nemli olsun.

 • Sorunun kaynağı mide ekşimesiyse, rahatlamak için pek çok şey yapabilirsiniz. Kilo vermek sık ve az yemek kadar hemen her zaman faydalıdır. Kahveden, sigaradan ve alkolden uzak durun. Reçetesiz satılan bir antasit deneyin, ağrıyı azaltmak için bir bardak süt için veya bir parça ekmek yiyin. Yemekten sonra öne eğilmeyin veya yüzükoyun yatmayın ve mide asidinin boğazınıza geri dönmemesi için yastığınızı yükseltin.

  Önleme

  Sorunun kaynağı bunaltı ve stres ise, gevşeme tekniklerinin bazılarını öğrenin. Bu konuyla ilgili değişik kitaplar da vardır.

  Öteki Nedenler

 • Mide ekşimesi

 • Diyafram fıtığı

 • Ülser

 • Sigara içmek

 • Aort anevrizması

 • Botülizm

 • Guatr

 • Kanser

 • Parkinson hastalığı

 • Nevralji

 • Tetanos

 • Tiroidit

 • Wilson hastalığı

 • Anafilaksi

 • Özofagus daralmasıÇocuğunuzun Tedavisi

  Boğaz enfeksiyonu ve üst solunum yollarındaki öteki enfeksiyonlar çocuklarda oldukça sık görüldüğü için çocuğunuz yutkunamadığını söylediğinde enfeksiyonla ilgili öteki belirtileri gözleyin.
  Çocuğunuzun boğaz ağrısı ve ateşi iki gün içinde geçmezse, doktora danışın.

  Bedenleri küçük olduğu için çocuklar yetişkinlere oranla çok daha çabuk susuz kalır. Yutkunma zorluğunun çocuğun sıvı alımını engellememesini sağlayın. Çocukta 3 saatten fazla bir süre içinde bezini ıslatmama, 12 saat içinde idrara sık çakmama, gözyaşı kuruluğu, ağız kuruluğu, gözlerin çukura kaçması, cilt elastikiyetinin kaybolması gibi susuzluk belirtileri görürseniz, doktora başvurun.

 • Author Avatar

  About Author

  1976 Estel doğumluyum. 1994 yılında orta öğretimimi Kadıköy Anadolu Lisesi’ nde,Tıp eğitimimi 2002 yılında Uludağ Üniversitesi Tıp Fakültesi’ nde tamamladım. 2002 yılında Tıpta Uzmanlık(TUS) sınavını Türkiye derecesi ile kazanıp ,İstanbul Beyoğlu Göz Araştırma Hastanesi’ nde Prof.Dr.Ömer Faruk YILMAZ ve Prof.Dr.Ziya Kapran’ın asistanı olarak ihtisasımı tamamladım.2008 yılında uzman doktor oldum, aynı yıl Kızıltepe Devlet Hastanesinde mecburi hizmeti yaptım. çeşitli özel hastanelerde uzman doktor ve başhekim pozisyonlarında çalıştım.Halen okuloplasti,şaşılık, refraktif cerrahi , ön segment (katarakt-keratoplasti) alanlarında cerrahi önplanda çalışmaları sürdürüyorum. 1998 yılında Türkiyenin ilk ücretsiz sağlık hizmeti sunan vede ilk sağlık sitesi olan hastarehberi.com u kurdum . 2002 senesinde sağlık turizmi alanında Türkiyede ilk defa grup halinde excimer lazerle göz ameliyatları için avrupadan hastaların getirilmesini ülkemize kazandırdım . Dünyada ilk defa uygulanan acufocus yöntemiyle yakın görme ameliyatlarının ve göz içine implantla yerleştirilen göz tansiyonu implantlarını ülkemize kazandırdım ve dünyada ilk defa Amerikalılarla birlikte uygulanmasını sağladım. Yuzbinlerce sağlık sorusunu karşılıksız cevaplandırdım.İngilizce ve Almanca yabancı dillerim vardır.Evliyim.

  1 Comment

  • Merhaba hocam size nasıl ulaşabilirim dedem felç geçirdi ve yutkunma refleksi yok ne yapmalıyız.?

   Reply
   Posted on Mar 01, 2015 at 04:55 am

   Felçlilerde Yutkunma sorunu kalıcımıdır hocam dedem bir hafta önce felç geçirdi şu anda Ankara yüzüncü yıl hastanesinde yatıyor burundan mamayla besleniyor bir gelişme yok ne yapmalıyız bilmiyoruz bize bir yol gösterin hocam lütfen yardımcı olun siz nasıl ulaşırım? hocam.

  Add Comments