YÜZ GERME (face-lift)

  1. Anasayfa
  2. Cilt Hastalıkları
  3. YÜZ GERME (face-lift)
YÜZ GERME (face-lift)

YÜZ GERME (face-lift)

yuz_germe_ameliyati

 

Yüz germe nedir?
Yüz germe işlemi, hastanın gevşeyen veya sarkmış olan yüz derisinin fazlalıklarının alınıp, daha genç bir yüz görünümü kazandırılmasıdır.Yapılacak ameliyat, yaşlanmayı durdurmaz, ama aslında saati geri çevirir.

Yüz germe ameliyatının etkileri ne kadar sürer?
Kesin birşey söylenemez. Yaşlanma saati geri döndürülür, ama çalışmaya devam eder. Bazıları 7-15 yıl sonra tekrar cerrahiye ihtiyaç duyarken, birçok hastada ikinci bir yüz germe gerekmez.

Skarsız (izsiz) cerrahi yapılabilir mi?
Yüz germe ameliyatından sonra oluşan skarlar çoğunlukla zamanla azalırlar ve kabul edilebilen bir hal alır. Ancak çok yakından bakılırsa farkedilebilir ve hafif bir makyajla gizlenebilir. Görünme ihtimali en fazla olan iz bölgesi kula ön kenarından geçer.

Ne kadar zaman çalışamayacağım?
Hastaların çoğu 2-3 haftada işine dönebilir. Önemli sosyal randevüler içinse, 4-8 hafta beklemelidir. İnsanlar yaşlandıkça, yerçekimi, güneş ve günlük hayatın streslerinin izleri yüzlerinde görülebilir. Burun ile ağız arasında derin çizgiler oluşabilir; çene çizgisi gevşekçe büyür ve boyunda yağ depolanması ortaya çıkabilir. Yüz germe yaşlanma işlemini durduramaz. Saati geri çeviren işlemler, fazla yağın alınması, kasların gerginleştirilmesi ve yüz ile boynun derisinin gerilmesi gibi yaşlanmanın bulgularını düzelten işlemlerdir. Yüz germe tek başına, veya alın germe, göz kapağı cerrhisi veya burun ameliyatları gibi diğer ameliyatlar da yapılabilir.

Yüz germe için en iyi adaylar
Yüz germe için en iyi aday boyun derisi sarkmaya başlayan, derisi elastik ve kemikleri güçlü olan hastalardır. Hastaların çoğu 60 yaşlarındadır. Yüz germe sizi daha genç ve daha taze yapar, ve kendinize güveninizi arttırır. Ama tamamen farklı bir görünüm veya, gençliğinizin sağlığını ve canlılığını veremez. Cerrahiye karar vermeden önce, beklentileriniz hakkında dikkatlice düşünün ve cerrahınızla tartışın

Bütün cerrahi girişimler bazı belirsizlik ve riskler taşır
Yüz germe tecrübeli bir cerrah tarafından yapıldığında komplikasyon oranı düşüktür. İnsanların anatomisi, fiziksel reaksiyonları ve iyileşme hızları değişiklik gösterir ve sonuçları tahmin edilemez. Olabilecek komplikasyonlar: hematom (deri altında kan toplanması, cerrah tarafından alınmalıdır), fasiyel kasların sinirlerine hasar (geçici), infeksiyon, ve anestezik reaksiyonlardır. Cerrahi için nasıl hazırlarım? Sigara içiyorsanız, cerrahinin başarısı için sigarayı bırakmanız söylenecektir. Aspirin ve belirli antiinflamatuar ilaçlar kanamayı arttırır, onun için ameliyattan belli bir süre önce bu ilaçların alımı kesilecektir. Cerrahınız size ameliyat öncesi ek tavsiyelerde bulunacaktır. Saçlarınız çok kısa ise, iyileşme sırasında kesi yerlerini kapatacak kadar büyütebilirsiniz. Fazla kilolu iseniz, 15 pounddan daha fazla kilo vermeyi istemelisiniz, cerrahınızla bunu tartışmalısınız.

Cerrahi
Yüz germe birkaç saat - veya beraberinde başka bir ameliyat da yapılıyorsa, daha fazla da sürebilir. Uzayan girişimler için, bazı cerrahlar iki seanslı ameliyatlar planlar. Her cerrah ameliyata kendi yöntemiyle yaklaşır. Kesilerin kesin yeri ve ameliyatın aşamaları yüzünüzün yapısına ve cerrahınızın tekniğine bağlıdır. Kesi çoğunlukla alındaki saç çizgisinin üzerinden başlar, kulağın önündeki doğal çizgiden (veya kulağın önündeki kıkırdağın içinden) uzar, ve oksipital bölgeye doğru kulak lobülünün arkasından devam eder. Boyunda da ameliyat yapılacaksa, çenenin altına küçük bir kesi yapılabilir. Genellikle, cerrah deriyi alttaki yağ ve kas dokusundan ayırır. Konturu düzeltmek için, boyundan yağ dokusu çıkarılır veya aspire edilir. Cerrah, sonra, alttaki kas dokusunu gerginleştirir, deriyi çekiştirir ve fazlalığı çıkarır. Dikişler dokuları korur ve kesileri kapatır; saçlı deride stapler kullanılabilir. Cerrahi sonrası, Kan koleksiyonunu drene etmek için, kulağın arkasındaki deri altına tüp dren yerleştirilir. Cerrah şişlik ve morluğu önlemek için başı gevşekçe sarabilir.

Cerrahiniz Sonrası
Cerrahi sonrası önemli bir bir sıkıntı olmaz; olursa, cerrahınızın reçete edeceği ağrı kesici ile azaltılabilir. (Ağır veya devamlı ağrı, yüzünüzün aniden şişmesi cerrahınıza hemen bildirilmelidir.) Derinin bir miktar hissizliği oldukça normaldir; birkaç hafta veya ayda geçecektir. Cerrahınız, şişliği indirmek için, birkaç gün için mümkünse başınızı elevasyona getirmenizi tavsiye edecektir. Dren varsa, bir iki günde çıkarılmalıdır. Başın sargısı 1-5 gün içinde açılmalıdır. Solgun, mor ve şiş yüz sizi şaşırtmasın. Birkaç haftada normal görünümünüze kavuşacağınızı aklınızda tutun. Beş gün sonra, dikişlerin çoğu alınmalıdır. Saçlı deriniz geç iyileşebilir, ve dikişleriniz birkaç gün daha tutulabilir.

Normale Dönüş
Bir iki günde kalkabilirsiniz, ama bir haftada kalkmayı planlamanız daha kolaydır. Yüzünüz ve saçınıza kibar davranın, çünkü deriniz gergin ve hissizdir ve ilk önce normal olarak cevap vermeyebilir. Günlük aktivitelerinize dönüş için, cerrahınız daha özel bilgiler verecektir. Bu bilgiler şunları içerecektir: En azından iki hafta seks ve ağır ev işleri gibi ağır egzersizleri yasaklamak (yürümek ve hafif gerinme iyidir); birkaç ay için alkol, buhar banyosu ve saunayı yasaklamaktır. Bütün bunlar dinlenmeyi arttırır ve vücudunuzun tüm enerjisini iyileşmeye harcamasına izin verir. Başlangıçta, yüzünüz biraz acaip görünebilir. Özellikleriniz şişlikten dolayı bozulabilir, mimikleriniz biraz gergin olabilir ve muhtemelen skarlarınız hakkında kendi kendinize şüphe edebilirsiniz. Bazı morluklar 2-3 hafta devam edebilir ve kolayca yorulabilirsiniz. İlk önce bazı hastaların hayal kırıklığına uğramasına ve depresyone girmesine şaşırtıcı değildir. Üçüncü haftada kendinizi daha iyi görünecek ve daha iyi hissedeceksiniz. Hastaların çoğu 10 gün ila 2 hafta arasında işine dönebilir. İhtiyaç duyarsanız, kamuflaj makyajı kalan morlukları kapatabilir.

Yeni görünümünüz
Değişiklikler - özellikle sonuçların hemen ortaya çıkmayacağının farkında olursanız - yüz germe ameliyatınızla mutlu olacağınız kadar mükemmeldir. Birkaç ay cildinizi kuru ve kaba hissedebilirsiniz. Erkekler, derinin yer değiştirmesi nedeniyle, yeni traş olacak yerler - kulak ve boynun arkası - bulabilir. Yeni skarlara sahip olacaksınız, ama onlar saçlı deride veya doğal çizgilerin içinde saklanır. Herhalde, zamanla solacaktır ve çok az belli olacaktır. Yüz germe ameliyatı olmak yaşlanmayı durdurmaz. Yüzünüz zamanla yaşlanacaktır ve - 5 ila 10 yıl sonra - bir veya daha fazla yüz germe ameliyatı olmak isteyebilirsiniz.Ama diğer taraftan, yüz germe ameliyatının etkileri devam eder; yıllar sonra, yüz germe ameliyatı olmamış halinizden daha iyi görünmeye devam edeceksiniz.
Author Avatar

About Author

1976 Estel doğumluyum. 1994 yılında orta öğretimimi Kadıköy Anadolu Lisesi’ nde,Tıp eğitimimi 2002 yılında Uludağ Üniversitesi Tıp Fakültesi’ nde tamamladım. 2002 yılında Tıpta Uzmanlık(TUS) sınavını Türkiye derecesi ile kazanıp ,İstanbul Beyoğlu Göz Araştırma Hastanesi’ nde Prof.Dr.Ömer Faruk YILMAZ ve Prof.Dr.Ziya Kapran’ın asistanı olarak ihtisasımı tamamladım.2008 yılında uzman doktor oldum, aynı yıl Kızıltepe Devlet Hastanesinde mecburi hizmeti yaptım. çeşitli özel hastanelerde uzman doktor ve başhekim pozisyonlarında çalıştım.Halen okuloplasti,şaşılık, refraktif cerrahi , ön segment (katarakt-keratoplasti) alanlarında cerrahi önplanda çalışmaları sürdürüyorum. 1998 yılında Türkiyenin ilk ücretsiz sağlık hizmeti sunan vede ilk sağlık sitesi olan hastarehberi.com u kurdum . 2002 senesinde sağlık turizmi alanında Türkiyede ilk defa grup halinde excimer lazerle göz ameliyatları için avrupadan hastaların getirilmesini ülkemize kazandırdım . Dünyada ilk defa uygulanan acufocus yöntemiyle yakın görme ameliyatlarının ve göz içine implantla yerleştirilen göz tansiyonu implantlarını ülkemize kazandırdım ve dünyada ilk defa Amerikalılarla birlikte uygulanmasını sağladım. Yuzbinlerce sağlık sorusunu karşılıksız cevaplandırdım.İngilizce ve Almanca yabancı dillerim vardır.Evliyim.

Add Comments