Yüz Germe Operasyonu

  1. Anasayfa
  2. Cilt Hastalıkları
  3. Yüz Germe Operasyonu
Yüz Germe Operasyonu

Yüz Germe Operasyonu

yüzgerme-yüz germe ameliyatı

 

Yüz bölgesi, çene altı ve boyun derisindeki sarkmalar ve aşırı belirgin cilt kırışıklıklarının yokedilmesi amacıyla, deri ve yağ fazlalıklarının çıkartılarak cilt ve altındaki kas dokusunun gerilmesi işlemidir.

Bu ameliyatta neler yapılır

Operasyon kesisi genellikle saçlı deri sınırından yapılır ve gerektiğinde kulak önüne kadar uzatılarak kulak arkasına doğru ilerletilir. Boyun bölgesinde çalışmak için çene altından küçük bir kesi yapılır. Deri, altındaki yağ ve kas dokularından ayrılır. Alttaki fazla yağ dokusu çıkartılır ve kas dokusu çekilerek gerginleştirilir. En son fazla kalan deri dokusu da kesilerek gergin bir şekilde dikilir. Ameliyat bölgesinde kan birikimini engellemek için kulak arkasındaki ameliyat bölgesinden bir dren yerleştirilir. Kulak önü bölgesi yara izlerini iyi saklayan bir bölgedir ve eğer çok az bir iz kalsa bile makyaj ile örtülebilir.

Kimler bu ameliyat için uygun adaydır

Sıklıkla 40 yaş üzeri bay ve bayanlara uygulanır. Derisi henüz elastikiyetini kaybetmemiş ancak sarkmaları olan kişilerde en iyi sonuçlar elde edilir. Bu operasyon kişiyi yüz görünümü itibarıyla gençleştirir. Ancak vücut yapısı olarak zindelik vermeyecektir. Estetik beklentileriniz hayalperest olmamalıdır.

Ameliyat hakkında bilgi

Operasyon süresi ortalama 3-4 saattir. Anestezi olarak sedasyon eşliğinde lokal anestezi veya genel anestezi uygulanabilir. Hasta genellikle aynı gün taburcu edilir. Hastanın durumuna bağlı olarak 1-2 gün hastanede yatış gerekebilir. Ameliyatın ertesi gününden itibaren size önerilen bir boyunluğu takmanız gerekecektir.

Ameliyata bağlı normalde beklenen rahatsızlıklar nelerdir

Deride geçici morarma, şişlik, uyuşukluk ve hissizlik. Erkeklerde kıllı yüz derisinin yer değiştirmesine bağlı olarak kulak arkalarını da traş etme ihtiyacı ortaya çıkabilir.

Ameliyatın riskleri vardır ve önceden bilinmesi gerekir

Yüz kaslarına giden sinirlerin hasara uğraması (geçicidir), kötü yara iyileşmesi ve belirgin iz kalması, saç çizgisinin yer değiştirmesi veya asimetrik olması, deri altında kan birikmesi (hematom), infeksiyon ve anestezi komplikasyonları normalde beklenmeyen fakat ihtimal dahilinde olan risklerdir.

Normale dönüş

Hasta 10-14 gün sonra işine dönebilir. Ağır efor gerektiren aktiviteler için 2 haftadan fazla bir süre geçmesi gerekir. Ameliyattan sonraki aylar boyunca güneş ışınlarına maruz kalma sınırlandırılmalıdır. Alkol, sigara ve sauna 1-2 ay yasaklanacaktır. 2 Hafta sonunda morluklar büyük oranda geçer. Mimik hareketleri sırasında yüzünüzde hissettiğiniz gerginlik 1-2 ay içinde ve şişlikler indikçe kendiliğinden düzelir. Ameliyat sonu ve izleyen haftalarda yüzünüzün alacağı garip görüntü sizi üzmesin.Bu durum geçicidir ve şişlikler indikçe çok daha güzel görünür.

Sonuçların sürekliliği

Elde edilen sonuç genelde 5-10 yıl sürelidir. Çünkü bu ameliyat yaşlanmayı durdurmaz. 8-10 yıl sonra bir seans daha isteyebilirsiniz. Ancak şunu unutmamalısınız; 10 yıl sonra bu ameliyatı olmamış halinizden çok daha genç görüneceksiniz.

 

 

Doç. Dr.Mübin Hoşnuter
Author Avatar

About Author

1976 Estel doğumluyum. 1994 yılında orta öğretimimi Kadıköy Anadolu Lisesi’ nde,Tıp eğitimimi 2002 yılında Uludağ Üniversitesi Tıp Fakültesi’ nde tamamladım. 2002 yılında Tıpta Uzmanlık(TUS) sınavını Türkiye derecesi ile kazanıp ,İstanbul Beyoğlu Göz Araştırma Hastanesi’ nde Prof.Dr.Ömer Faruk YILMAZ ve Prof.Dr.Ziya Kapran’ın asistanı olarak ihtisasımı tamamladım.2008 yılında uzman doktor oldum, aynı yıl Kızıltepe Devlet Hastanesinde mecburi hizmeti yaptım. çeşitli özel hastanelerde uzman doktor ve başhekim pozisyonlarında çalıştım.Halen okuloplasti,şaşılık, refraktif cerrahi , ön segment (katarakt-keratoplasti) alanlarında cerrahi önplanda çalışmaları sürdürüyorum. 1998 yılında Türkiyenin ilk ücretsiz sağlık hizmeti sunan vede ilk sağlık sitesi olan hastarehberi.com u kurdum . 2002 senesinde sağlık turizmi alanında Türkiyede ilk defa grup halinde excimer lazerle göz ameliyatları için avrupadan hastaların getirilmesini ülkemize kazandırdım . Dünyada ilk defa uygulanan acufocus yöntemiyle yakın görme ameliyatlarının ve göz içine implantla yerleştirilen göz tansiyonu implantlarını ülkemize kazandırdım ve dünyada ilk defa Amerikalılarla birlikte uygulanmasını sağladım. Yuzbinlerce sağlık sorusunu karşılıksız cevaplandırdım.İngilizce ve Almanca yabancı dillerim vardır.Evliyim.

Add Comments