Dişeti Kanaması

  1. Anasayfa
  2. Ağız ve Diş Sağlığı
  3. Dişeti Kanaması
Dişeti Kanaması

Dişeti Kanaması

 

dis_eti_kanamasi-diş-etleri-hastalıkları

Şikayet

Diş etleriniz hemen kanıyor.

Nedenleri

Dişeti iltihabı : Diş etleriniz kızardı, yumuşadı, parlıyor ve şiş. Hafif fırçalamayla bile kolayca kanıyor. Dişeti iltihabı diş temizliğiyle önlenebilir. Ancak bir kere başladı mı, tedavi edilmezse, ciddi dişeti ve çene kemiği hastalıklarına yol açabilir.

Diş hastalıkları : Dişeti iltihabınız tedavi edilmedi.

Dişleriniz kolayca kanıyor. Şişmiş diş etlerinizle dişlerinizin arasında bakteriler ve yemek artıkları birikmiş. Ağzınızda tuhaf bir tat var ve nefesiniz kokuyor. Diş etleriniz diş diplerinden çekiliyor, bu bölge sıcağı, soğuğa ve tatlı yiyecek ve içeceklere hassas. Bazen dişeti torbalarında apseler oluşuyor. Diş kökünüzdeki kemik hasar gördü ve bir ya da birkaç dişinizi kaybettiniz. Bu, ciddi bir durumdur.

Anemi veya lösemi : Diş etleriniz kolayca kanıyor ve aynı zamanda burun kanaması, yorgunluk ve güçsüzlük, nefes darlığı, çabuk çürüme eğilimi söz konusuysa, ciddi bir aneminiz olabilir. Bu belirtilere ek olarak kemik ağrısı – özellikle bacaklarınızda – karında ağrı ve şişme, mide bulantısı, ateş, gece terlemesi, iştahsızlık ve kilo kaybı görülüyorsa, bir tür lösemi söz konusu olabilir.

Vincent enfeksiyonu : Kızarmış, şişmiş, ağrıyan ve kanayan diş etleriniz gri bir zarla kaplanmış.

Konuşurken ya da nefes alırken acıyor ve nefesiniz kötü kokuyor, ağzınızda kötü bir tat var. Aşırı tükürük oluşuyor. Bu durum diş temizliğine dikkat etmemekten, fiziksel ve duygusal stresten, yetersiz beslenmeden ve çok sigara içmekten kaynaklanan ve bulaşıcı olmayan bir enfeksiyondur. Tedavi edilmesi gerekir ve tahrişe yol açan nesnelerden (sigara ya da baharatlı yiyecekler) uzak durulmalıdır.

Kendiniz Ne Yapabilirsiniz?

Diş etlerinizi fluorürlü bir diş macunuyla günde en az iki kere veya mümkünse her yemekten sonra fırçalayın. Günde en az bir kere diş ipliği kullanın.

Dişlerinizi iyi temizleyin temizlemediğinizi renk veren tabletlerle kontrol edin.

Yediklerinize dikkat edin! Aşırı rafine şeker içeren, özellikle de dişlerinize yapışan yiyeceklerden kaçının. Yeşil sebze ve elma gibi kaba maddeli yiyecekleri seçin. Asiti almak için yemeğin sonunda ağzınıza peynir atın.

A ve C vitaminini eksik etmeyin. Bunlar kavun, brokoli, ıspanak, ciğer, güçlendirilmiş süt ürünleri, portakal, greyfurt, domates, patates ve yeşil biberde vardır.

Yılda iki kere dişlerinizi diş hekimine temizletin.

Önleme

Dişlerinizi günde iki kez fırçalayın, günde bir kere diş ipliği kullanın, rafine şeker içeren yiyeceklerden kaçının, bol bol A ve C vitamini alın ve yılda iki kere dişçiye gidin.

Öteki Nedenler

Kan pıhltılaşması bozukluğu

 

Dişetlerinizde görülen kanamalar iltihap gibi ciddi rahatsızlıkların habercisi olabilir


Dişetlerinizde görülen kanamalar, dişeti hastalığının habercisidir. Çünkü sağlıklı diş eti kanamaz. Dişetinizde kanama varsa hemen diş hekiminizle bu durumu paylaşmalısınız. Dişeti kanamaları diş eti iltihabı gibi ciddi rahatsızlıklara yol açabilir.

Unutmayın ki dişeti iltihabının neden olduğu diş kayıpları, çürüklerin neden olduğu diş kayıplarından çok daha fazladır. EDAD Başkanı (Estetik Diş Hekimliği Akademisi Derneği) Prof. Dr. Ata Anıl, dişeti kanamalarının neden olduğu rahatsızlıklar ve nasıl önlenebileceği konusunda şu bilgileri veriyor...

Dişeti kanaması neden ciddiye alınmalı?
Dişeti kanamaları, dişeti hastalıklarının ilk aşamasıdır. Dolayısıyla bu safhada tespit edilen diş eti rahatsızlığı 1 – 2 seanslık basit küretajla tedavi edilebilir. Dişetleri normal sağlıklı pembe renge dönüşür, kanama durur, varsa ağız kokusu ortadan kalkar. Tedavi edilmeyen dişeti kanamaları başta dişeti iltihabı olmak üzere pek çok ciddi rahatsızlığa yol açabilir.

Dişeti iltihabı nedir, nedenleri nelerdir?

Dişeti iltihabının bilinen en önemli nedeni, sürekli olarak dişlerin ve dişetlerinin çevresinde oluşan yumuşak, yapışkan, renksiz bakteri tabakası olarak tamınlanan plaktır.

Bu plak diş ipi kullanılmadığı ve dişler her gün fırçalanmadığı takdirde, dişeti dokusuna zarar veren toksinler üreterek dişeti iltihabına neden olabilir.

Dişeti iltihabının en önemli belirtisi nedir?

Dişeti kanaması hastalığın ilk belirtisidir ve en erken aşamasıdır. Bu dönemde dişlerde büyük hasarın oluşması önlenebilir. Bunun nedeni dişi tutan kemik ve bağlı dokuların henüz etkilenmemiş olmasıdır. Dişeti kanaması tedavi edilmediği takdirde, dişeti iltihabı, Periodontitis'e dönüşebilir. Bununla birlikte dişlerinizde ve çenenizde kalıcı hasara yol açabilir.

Hastalığın diğer belirtileri arasında dişetlerinde renk, şekil bozuklukları ve ağız kokusu sayılabilir.

Dişeti iltihabı nasıl önlenebilir?

Dişeti iltihabını önlemek için iyi bir ağız bakımı şart. Diş hekimi tarafından yapılan profesyonel temizlik, ağız bakımı konusunda önemli bir yere sahip. Bunun nedeni dişlerde oluşan plak sertleştiğinde ve tartar halini aldığında, tatarın sadece diş hekimi tarafından temizlenebilmesidir.

Dişeti ihtilabını önlemek için dikkat edilmesi gerekenler 

•Plak ve yiyecek artıklarını temizlemek, tartar oluşumunu engellemek için dişleri doğru şekilde fırçalamak ve diş ipi kullanmak
•Sigara ve diğer tütün ürünlerinden uzak durmak
•Düzenli olarak diş hekimine giderek diş muayenesi yaptırmak
Author Avatar

About Author

1976 Estel doğumluyum. 1994 yılında orta öğretimimi Kadıköy Anadolu Lisesi’ nde,Tıp eğitimimi 2002 yılında Uludağ Üniversitesi Tıp Fakültesi’ nde tamamladım. 2002 yılında Tıpta Uzmanlık(TUS) sınavını Türkiye derecesi ile kazanıp ,İstanbul Beyoğlu Göz Araştırma Hastanesi’ nde Prof.Dr.Ömer Faruk YILMAZ ve Prof.Dr.Ziya Kapran’ın asistanı olarak ihtisasımı tamamladım.2008 yılında uzman doktor oldum, aynı yıl Kızıltepe Devlet Hastanesinde mecburi hizmeti yaptım. çeşitli özel hastanelerde uzman doktor ve başhekim pozisyonlarında çalıştım.Halen okuloplasti,şaşılık, refraktif cerrahi , ön segment (katarakt-keratoplasti) alanlarında cerrahi önplanda çalışmaları sürdürüyorum. 1998 yılında Türkiyenin ilk ücretsiz sağlık hizmeti sunan vede ilk sağlık sitesi olan hastarehberi.com u kurdum . 2002 senesinde sağlık turizmi alanında Türkiyede ilk defa grup halinde excimer lazerle göz ameliyatları için avrupadan hastaların getirilmesini ülkemize kazandırdım . Dünyada ilk defa uygulanan acufocus yöntemiyle yakın görme ameliyatlarının ve göz içine implantla yerleştirilen göz tansiyonu implantlarını ülkemize kazandırdım ve dünyada ilk defa Amerikalılarla birlikte uygulanmasını sağladım. Yuzbinlerce sağlık sorusunu karşılıksız cevaplandırdım.İngilizce ve Almanca yabancı dillerim vardır.Evliyim.

Add Comments