Kas Krampları ve Kas Ağrısı

  1. Anasayfa
  2. Genel
  3. Kas Krampları ve Kas Ağrısı
Kas Krampları ve Kas Ağrısı

Kas Krampları ve Kas Ağrısı

 

kas-krampı-ağrısı-kramp

 

Alternatif isimler

Kas spazmları

Tanım

Kasların sıklıkla ağrılı kasılmalarıdır.

Doktorunuza başvurun

açıklanamayan veya basit bir uzanma ile geçirilemeyen ciddi , uzun süren , tekrarlayan kas spazmı varsa veya krampları varsa ...

Nedir

Kas krampları sıklıkla baldır veya ayak kaslarında meydana gelir.

Sık rastlanan nedenleri ağır egzersizler gebelik dehidratasyon kas yorgunluğu

NOT : Kas kramplarının başka sebepleri de vardır. Bu liste hepsini içermemektedir. Sebepler hem kişinin yaşı , cinsiyeti hem de belirtinin özelliği , zamanı , kötüleştiren faktörler , iyileştiren faktörler ve beraberindeki şikayetler gibi spesifik karakterleriyle değişiklik gösterebilir.

İlk yaklaşım

yavaş yavaş gerinme ( uzanma ) rahatlama sağlayabilir.

verilen reçeteye uyulmalıdır.

Muayene sırasında sorulabilecek sorular

Tıbbi hikaye alınır ve fizik muayene yapılır.

Tıbbi hikaye soruları şunları içerebilir : kasılmalar ne zaman başladı ? kasılmalar ne kadar sürüyor ? kasılmalar hangi sıklıkta ortaya çıkıyor ? hangi kaslarda kasılma meydana geliyor? hamile misiniz ? son zamanlarda ağır bir egzersiz yaptınızmı? dehidratasyona yol açabilecek kusma , ishal , aşırı terleme veya çok idrara çıkma gibi bir şikayetiniz var mı ? başka belirtiler var mı ?

Tanısal testler şunları içerebilir : ekstremite ( kollar ve bacaklar ) anjiografisi veya arteriografisi serum kalsiyum düzeyi serum sodyum düzeyi tiroid fonksiyon testleri myelografi elektromiyografi omurga filmi omurganın bilgisayarlı tomografisi kan akışı testleri

 

Kas ağrısı sıklıkla yeri tam olarak tespit edilemeyen şiddeti az ve yüzeysel bir ağrı. Hastayı uykudan uyandırmaz, ağırlık, sertlik, yanma ve spazmla tarif edilir

Fiziksel tıp ve rehabilitasyon uzmanına başvuran hastaların önemli bir kısmı, kas ağrısı ve kas güçsüzlüğünden yakınıyor. Kas ağrısı ve güçsüzlüğü birlikte ya da tek başına görülebiliyor. Romatizmal bir hastalığı olan hastada kas güçsüzlüğüne, halsizlik, yorgunluk ve kas erimesi de ekleniyor.
Myalji: Kasılma olmadan izlenen kas ağrılarına deniyor. Uzamış egzersiz ya da viral hastalıklar sonrası izlenebilir.
Distoni: Ağrı olmadan kas kasılmaları görülebilir. Örneğin uzun süre yazı yazanlarda ‘yazıcı krampı’ denen durum oluşur. Bu rahatsızlıkta kullanılan el parmaklarında ağrısız kasılmalar izlenir.
Kramp: Ani başlayan ağrılı kas kasılmaları. Karşıt kasın kasılmasıyla bu ağrılı durum sona erebilir. Daha çok baldır kaslarında izlenir. Yeni bir egzersiz programına başlandığında ortaya çıkabilir. Kramplar sıvı kaybı, kaslarda toksik madde birikimi sonucu oluşabilir. Hamileliğin son aylarında ortaya çıkan kramplarsa sıvı birikimi ve metabolizmadaki değişiklikler sonucu meydana gelebilir.
İntermittan klodikasyon (Kesik topallama): Temiz kan akışının kaslara olan akımının azalması sonucunda oluşan kas güçsüzlüğü ve kas ağrısıyla karakterizedir. Yaşlılarda kısa yürüyüşler sonrası ortaya çıkan bu durum, kişinin dinlenmesiyle azalabilir. Gençlerdeyse aşırı egzersiz sonrası baldır kaslarında sıkışma meydana gelebilir ve bu rahatsızlıkların tedavisi çoğunlukla cerrahidir.

Kas ağrılarıyla eklem ağrılarını ayırt edin

Omuz eklemindeki bir ağrı omuz hareketleriyle artarken, polinöropati denen sinirlerin iltihaplanmasına bağlı ağrılar yanıcı karakterde olur, kemik ağrılarıysa daha derinde ve geceleri şiddeti artar tarzdadır. Kas güçsüzlüğüyle asteni denen genel vücut yorgunluğunun ayırt edilmesi de gerekir. Kas güçsüzlüğü olan hastalarda yorgunluk, halsizlik, el ve ayakların tutmaması, yürürken dengesizlik, merdiven inip çıkmada zorluk izlenebilir. Bacak kaslarında güçsüzlük olan hastalar oturup kalkmakta ve merdiven inip çıkmakta zorlanırken, kol kaslarında güçsüzlük olanlar giysilerini giyip çıkarmada, saçlarını taramada zorlanır.
Yorgunluk durumuyla gerçek kas güçsüzlüğü arasındaki farkı basit bir şekilde anlayabiliriz. Eğer ilk harekette sorun oluyorsa bu kas güçsüzlüğünden, tekrarlayan hareketlerde sorun oluyorsa bu yorgunluktan kaynaklanıyordur. Asteni denen durumdaysa kas güçsüzlüğü olmadan halsizlik ve tükenme hissi yaşanır. Bu durum kansızlık, kronik yorgunluk sendromu, depresyon, kaygı sorunları, kronik iltihabi durumlar ve kanser hastalıklarında izlenebilir.

Kolesterol ilaçlarına dikkat

Özellikle ilaç kullanımı ve çeşitli toksik maddelere maruz kalmak, myopati denilen kas güçsüzlüğüne yol açabilir. Örneğin günde 20 mg.’dan fazla steroid türü ilaç kullanımı myopatiye yol açar. Son dönemde kolesterol düşürücü ilaçların da ciddi yan etkileri olduğu saptandı. Bir çalışmada statin denen kolesterol düşürücü ilaç kullananlarda yüzde 6-14 oranında kas ağrıları, daha düşük oranda da myopati izlendi. Kas güçsüzlüğü ve kas ağrıları klinik muayene, laboratuvar, EMG ve kas biyopsisi incelemeleriyle detaylı bir şekilde araştırılmalı, ayırıcı tanılar konmalı. Basit bir kas ağrısının çok önemli hastalıkların habercisi olabileceği de unutulmamalı.

 

Dr.Eser Alptekin

 
Author Avatar

About Author

1976 Estel doğumluyum. 1994 yılında orta öğretimimi Kadıköy Anadolu Lisesi’ nde,Tıp eğitimimi 2002 yılında Uludağ Üniversitesi Tıp Fakültesi’ nde tamamladım. 2002 yılında Tıpta Uzmanlık(TUS) sınavını Türkiye derecesi ile kazanıp ,İstanbul Beyoğlu Göz Araştırma Hastanesi’ nde Prof.Dr.Ömer Faruk YILMAZ ve Prof.Dr.Ziya Kapran’ın asistanı olarak ihtisasımı tamamladım.2008 yılında uzman doktor oldum, aynı yıl Kızıltepe Devlet Hastanesinde mecburi hizmeti yaptım. çeşitli özel hastanelerde uzman doktor ve başhekim pozisyonlarında çalıştım.Halen okuloplasti,şaşılık, refraktif cerrahi , ön segment (katarakt-keratoplasti) alanlarında cerrahi önplanda çalışmaları sürdürüyorum. 1998 yılında Türkiyenin ilk ücretsiz sağlık hizmeti sunan vede ilk sağlık sitesi olan hastarehberi.com u kurdum . 2002 senesinde sağlık turizmi alanında Türkiyede ilk defa grup halinde excimer lazerle göz ameliyatları için avrupadan hastaların getirilmesini ülkemize kazandırdım . Dünyada ilk defa uygulanan acufocus yöntemiyle yakın görme ameliyatlarının ve göz içine implantla yerleştirilen göz tansiyonu implantlarını ülkemize kazandırdım ve dünyada ilk defa Amerikalılarla birlikte uygulanmasını sağladım. Yuzbinlerce sağlık sorusunu karşılıksız cevaplandırdım.İngilizce ve Almanca yabancı dillerim vardır.Evliyim.

Add Comments